Sultan Navruz kutlu olsun !

Newroz piroz be !

Bugün 21 Mart Türkiyede halk dilinde Navruz, Türkçede Nevruz, Farsçada Nouruz ve Kürtçede Newroz diye adlandırılan ve anlamı Yeni Gün olan baharın ilk günü. Gece ile gündüzün eşitlenlendiği bahar gündönümü.

Fars güneş takvimi ve on iki hayvanlı Türk takvimine göre de yılın başlangıcı, yılbaşı, yeni yılın ilk günü !

Doğanın uyandığı, toprağın buğulandığı, tohumların toprak ananın karnında sessizce oynaştığı ve filizlenip dünyaya gözünü açtığı taptaze bir gündür bugün.

Demirci Kawa efsanesine göre mazlum Kürt halkının zalim Dehak’ın tutsaklığından kurtarıldığı bir direniş günüdür bugün.

Bir Türk efsanesine göre de demirden dağın eritilerek Ergenekon’dan çıkıldığı, örste demir dövüllerek kılıç yapıldığı ve cihana yayılındığı, bir diriliş günüdür bugün.

Yenibahara gülümseyişe, güneşe, dirilişe, direnişe ve özgürleşişe ‘hoşgeldin’ denildiği bir merhabalaşma günüdür bugün !

Gece ve gündüz adlı iki kardeşin bir günü tam da bugün tam ortasından kardeşçe bölüşüp, üleştiği, gece ile gündüzün fite fit aynı boyda eşitlendiği bir kardeşlik günüdür bugün !

Bin yıldır birbirleriyle Orta Asya’da ve Orta Doğu’da komşu olan İran halkları; Farslar, Afganlar, Kürtler, Tacikler ve Beluciler ile Turan halkları; Azerbaycanlılar, Türkmenler, Özbekler, Kazaklar ve Anadolu Türkleri’nin kutlu bir bayram günüdür Nevruz !

Ne diyelim ?

Baharın müjdecisi bu taptaze ilk günün; Yeni Gün’ün ülkemizin yüksek dağlarında ve engin ovalarında, Orta Doğu’da ve Orta Asya’da alev alev barış ateşlerinin yakıldığı ve çevresinde yüreği umut dolu insanların ve mazlum kardeş halkların karşılıklı saygıyla sarmaş dolaş kucaklaştığı ve kardeşçe ortaklaştığı yeni yeni ‘Yeni Gün’ler getirmesini dileyelim.

Diriliş sembolü Nevruz’un ve direniş sembolü Newroz’un ülkemizde ve bölgemizde barış tohumlarını yeşertmesi özlemiyle.

Nevruz kutlu olsun ! Nevroz piroz be !

TANER YILDIZ

Bir Cevap Yazın