Türkçe bilgilendirme taleplerimiz kabul edildi !

Türkçe bilgilendirme talebimizi 1177.se de kabul etti.

9 Nisan’da Önce Halk Sağlığı Kurumu Folkhälsomyndighet !

Şimdi 15 Nisa’n’da da Sağlık Danışma Hattı 1177.se Vårdguiden !

İsveç’in Sağlık Danışma Hattı 1177.se Vårdguiden de Koronavirüs konulu bir Türkçe el ilanı hazırladı.

Bir süre önce İsveç Halk Sağlığı Kurumu Folkhälsomyndigheten ve İsveç Sağlık Rehberlik hattı Vårdguiden 1177.se nin Web sitesinde risk grubunda olan ve İsveççe dil sıkıntısı çeken yaşlılarımız ve İsveç’e yeni yerleşen vatandaşlarımız için Koronavirüs konusunda Türkçe bilgi aramış ama koskoca sitede tek satır da olsa bulamamıştım.

Bu eksikliği gidermek için de 23 ayrı dilde yazdırılan ancak Türkçesi dışlanan standart bilgilendirme el ilanlarının İsveççe olanını noktası ve virgülüne dokunmadan aslına ve üslubuna uygun olarak kelimesi kelimesine bir güzelce Türkçeye çevirip Facebook sayfam da gruplarda paylaşmıştım.

Folkhälsomyndighet (Halk Sağlığı kurumu) Türkçe el ilanı

Bu konuda insanlarımızı bilgilendirmiş ve İsveç’teki en büyük göçmen dillerinden biri olan Türkçeye yapılan bu ayrımcılığı protesto etmiştim.

Sonra da Folkhälsomyndighet ve Vårdguiden 1177.se ile ilişkiye geçerek Türkçeye yapılan bu ayrımcılığa son verilmesini, Türkçe yazılı bilgi üretilmesini ve Web sitelerinde Türkçe konuşanlara iletilmesini talep ettim.

Bu talebimi de 1177 ye önce telefonla sözlü olarak sonra da ve sizlerle de paylaştığım gönüllü Türkçe çeviriyi de ekleyerek e mail ile yazılı olarak ilettim.

9 Nisan’da Folkhälsomyndighet ve 15 Nisan’da da Vårdguiden 1177.se de bana talebimin kabul edildiğini ve ilgim için teşekkür ettiklerini bildirdi ve ilişikte yeni yazdırılan Türkçe el ilanlarını gönderdiler.

Ne diyelim ?

İsveç gerçekten demokratik bir hukuk devletidir.

Haklı olduğumuz zaman hakkımızı ararken ve buna yönelik inisiyatif alırken medeni cesaretimizi göstermekten çekinmeyelim !

Gördüğünüz gibi istendiğinde oluyor ve her zaman birlikten güç doğuyor !

TANER YILDIZ

1177.se/stockholm

Kurumlarla yazışmalarım:

a4_helsida_stanna_hemma_turkiska.pdf erişimi için tıklayın

Önceki paylaşımım:

Bir Cevap Yazın