İsveç prensesi hasta bakıcılık yapıyor !

Coronayla mücadelede ben de varım dedi

İsveç Kralı Carl 16. Gustaf’ın gelini ve prens Carl Philip in eşi prenses Sofia gönüllü hasta bakıcılık yapıyor.

İsveç’in Stockholm’daki 130 yıllık köklü özel hastanesi Sophiahemmet’in fahri başkanı olan Prenses Sofia, hastanesine bağlı Hemşirelik Okulu’nun Coronadan dolayı işten çıkarılan SAS çalışanları için düzenlediği 3 günlük hızlandırılmış “hasta bakıcılık” eğitimini başarıyla tamamladı.

Evlenmeden önce halktan biri olan Sofia, bu zor zamanda ‘benim de çorbada bir tutam tuzum olsun’ niyetiyle hastanede çalışan hastabakıcılara yardımcı olacak ve onların çok artan iş yükünü azaltacak.

Parasız çalışacak olan Sofia normal hastaların gündelik bakımını ve oda temizliğini yapacak.

35 yaşındaki Prenses Sofia, kendisi de tek oğlan olan İsveç kralının tek oğlu olan eşi Carl Philip e nur topu gibi 2 oğlan çocuğu doğurdu.

Ne diyelim ?

İsveç’in insanlarının; ister atadan soylu ya da halktan bir prenses olsun, isterse temizlikçi kadın olsun, ister zengin isterse fakir olsun hepsinin ortak paydası; alçakgönüllülük, dürüstlük, insani eşitlik ve sadeliktir.

Prenses Sofia da buna çok güzel bir örnektir.

Sade hastabakıcı önlüğü bile çok yakışan iyi kalpli prensesimizin fotoğraftaki duruşundan ve güzel yüzünden gürül gürül mütevazilik içtenlik ve sadelik akmıyor mu?

Ne hastane başhekiminin ne de yamaklığını yapacağı usta hasta bakıcının, Prensese torpil yapmayacağına ya da yapmayı deneseler bile bunu Sofia’nın kabul etmeyip kibarca geri çevireceğine adım gibi eminim !

Gönüllü hasta bakıcı Prensesimizi tebrik ediyor, yeni görevinde başarılar diliyorum.

TANER YILDIZ

Her hakkı saklıdır

Bir Cevap Yazın