İsveç’in eksikliği bir kadın Başbakan mı ?

Kadın eli ve yüreğiyle yönetilen komşuları çok başarılı

Finlandiya 94 ölü, Norveç 165 ölü, Danimarka 355 ölü, İSVEÇ 1.540 ÖLÜ.

Küsuratlarını saymazsak Finlandiya, Danimarka ve Norveç’in her birinin de 5 er milyon nüfusu var. İsveç’in ki ise 10 milyon.

Bu durumda Koronadan her bir milyon nüfusa Finlandiya’da 19 ölü, Norveç’te 33 ölü, Danimarka’da 71 ölü ve sıkı durun İSVEÇ’te tam 154 ÖLÜ düşüyor.

Bu arada minik kardeş İzlanda’da 300 bin kişi yaşıyor ve 9 ölüsü var. İzlanda da her 100 bine 3 ölü düşüyor.

Norveç’in Erna Solberg,
Danimarka’nın Mette Fredriksen
İzlanda’nın Katrin Jakopsdottir

Finlandiya’nın Sanna Marin, Norveç’in Erna Solberg, Danimarka’nın Mette Fredriksen ve İzlanda’nın Katrin Jakopsdottir adlı birbirinden genç ve güzel kadın başkanları var. İsveç’in ise Stefan Löfven adlı, orta yaşlı ve kaynakçı ustası bir erkek başbakanı var.

İsveç başbakanı Stefan Löfven

İsveç’le bu dört kardeş ülkenin arasında sadece kadın Başbakan ve ölü sayısı farkı dışında Koronayla mücadele politikasında da çok büyük fark var.

İsveç, “İsveç yöntemi” diye garip bir şey uydurarak ve tüm dünyanın yaptığının tam tersini yaparak gülünç duruma düşerken bu 4 ülkenin ana olduklarından dolayı tehlikeyi içgüdüleriyle de sezen çok akıllı 4 kadın başbakanı, salgının ta başında çok sert önlemler aldılar; ülke ve hatta şehir sınırlarını ve okullarını kapattılar. Virüs taşıyanları aradılar buldular ve sıkı karantinaya aldılar.

Ne diyelim ?

Kadının marifetli eli ve kadının şefkatli yüreği değen her şey her zaman bir başka güzel oluyor.

İsveç’in de artık çok akıllı ve çok güzel bir kadın başbakanı olmasının zamanı çoktan geldi de geçiyor bile ! Benden söylemesi !

TANER YILDIZ

Not: Küsuratlı nüfuslar:

İsveç: 10 milyon 328 bin

Danimarka: 5 milyon 823 bin

Finlandiya: 5 milyon 552 bin

Norveç: 5 milyon 368 bin

İzlanda: 344 bin

Bir Cevap Yazın