İsveç komşularına baksın ders alsın !

Kendini beğenmişliğin cezasını masum insanlar canlarıyla ödüyorlar…

Finlandiya: 172 ölü

Norveç: 194 ölü

Danimarka: 394 ölü

İSVEÇ : 2.152 ÖLÜ !

Küsuratlarını saymazsak Finlandiya, Danimarka ve Norveç’in her birinin de 5 er milyon nüfusu var. İsveç’in ki ise 10 milyon.

Bu durumda Koronadan her bir milyon nüfusa Finlandiya’da 34 ölü, Norveç’te 39 ölü, Danimarka’da 79 ölü ve sıkı durun İSVEÇ’te tam 220 ÖLÜ düşüyor.

Bu arada minik kardeş İzlanda’da 300 bin kişi yaşıyor ve 10 ölüsü var. İzlanda da her 100 bine 3 ölü düşüyor.

Finlandiya’yı Norveç’i, Danimarka’yı ve İzlanda’yı genç ve güzel kadın başbakanlar yönetiyor.

İsveç’le bu dört karındaş ve sınırdaş ülkenin arasında başbakanlarının cinsiyeti dışında ölü sayıları çok faklı. Çünkü İsveç’in ve diğerlerinin Koronayla mücadele politikaları birbirinin zıddı !

İsveç, “İsveç yöntemi” diye garip bir şey uydurdu ve hiç bir önlem almayarak ve tüm dünyanın yaptığının tam tersini yaparak, koronavirüsü yakalamayarak ülkesinde yayılmasını serbest bıraktı.

Ancak kadın başbakanlı bu dört komşu ülke İsveç’in yaptığının tam tersini yaparak salgının ta başında çok sert önlemler aldılar. Ülke ve hatta şehir sınırlarını ve okullarını kapattılar. Virüs taşıyanları tek tek arayıp buldular ve sıkı karantinaya koydular.

Tüm bu yaptıklarının meyvesini de yaşlılarının hayatını koruyarak ve can kayıplarını da işte böyle makul sayılarda tutarak kanıtladılar.

Ne diyelim ?

Ayinesi (aynası) iştir memleketin, lafa bakılmaz !

İsveç’in komşularından alacağı çok ders var. Tabii ki herşeyin en iyisini ben bilirim kibirinden kurtulup özellikle iki eski sömürgesi; Finlandiya ve Norveç’e bakıp, ders almasını bilirse !

Bu ikisini sıkı sıkıya takip ve taklit etsin yeter !

TANER YILDIZ

Not: Küsuratlı nüfusları:

İsveç: 10 milyon 328 bin

Danimarka: 5 milyon 823 bin

Finlandiya: 5 milyon 552 bin

Norveç: 5 milyon 368 bin

İzlanda: 344 bin

Bir Cevap Yazın