“ Yaşlılarımızı korumayı başaramadık !”

Başbakandan sonra Bakanı da itiraf etti:

Yaşlılarımızı koruyamadık. Şüphesiz bu büyük bir başarısızlık. Bu başka bir şekilde açıklanamaz.”

Koronayla mücadelede üstüne en çok görev düşen, sağlık ve tedavi, bakım ve gözetim hizmetleri ve sosyal etkinlikler görev alanına giren ve bundan dolayı son zamanda öne çıkan Sosyal demokrat Sosyal İşler Bakanı Lena Hallengren böyle diyor.

Aftonbladet’deki söyleşisinde Yaşlılar başarızlığı dışında hükümetinin krizi iyi yönettiğini, halktan buna yönelik çok olumlu tepkiler aldığını söylüyor. İsveç stratejisini savunan bakan, başarısız olduğunu söyleyebilmek için henüz erken, bunu zaman gösterecek. Bunun analizi kriz geçtikten sonra mutlaka yapılacak diyor.

S. Löfven’in yerine aday gösterilen bakan şöyle diyor:

Yaşlıevlerine virüsün nasıl bulaştığının bilmiyoruz, bakıcılar ve ziyaretçilerden bulaştığının sanıyoruz.

Komşulara göre niçin bizde daha çok insanın öldüğünü de bilmiyoruz. Belki de daha fazla yaşlımızın olması ve istatistik tutma yöntemlerimizde ki farklılık bir neden.

– Kimin başarılı olduğuna birçok açıdan bakmalıyız. Salgın varlığına rağmen açık ve işleyen bir topluma sahip olabilmek bizim stratejimizin en büyük parçası.

Kalmar adalı olan bakan eleştirileri çok doğal görüyor:

10 milyonluk bir ülkede herkesin aynı görüşte olması çok tuhaf olur. Yine de birlikte hareket etme ortamı bulmamızdan gururlanıyorum diyor.

Ne diyelim ?

İsveç’ten işte böyle dürüst politikacılar çıkıyor !

Başbakandan sonra Bakanı da dürüstçe yaşlıları koruyamadıklarını ve başarısızlıklarımı itiraf ediyor.

Bizimkiler gibi inkar etmiyor, hiç sağa sola kıvırmıyor ve bahane aramıyor. Her şeyden önce bunun suçunu ana muhalefet partisi liderine atmıyor.

Halbuki isteseler yapabilirler çünkü Stockholmdaki yaşlı evlerini ve hastanelerini sağcı ana muhalefet partisi Moderatlar liderliğindeki ittifak yönetiyor !

TANER YILDIZ

Kaynak:

https://www.aftonbladet.se/a/b5v30g

Bir Cevap Yazın