Yaşasın Tam Bağımsız Türkiye !

19 Mayıs 1919 kutlu olsun

Mustafa Kemal paşa Nutuk’un ilk cümlesine 19 Mayıs’la şöyle başlamıştı:

” 1919 yılı Mayısının 19’uncu günü Samsun’a çıktım.

Ülkenin genel durumu ve görünüşü şöyledir:

Osmanlı Devleti I. Dünya Savaşı’nda yenilmiş, Osmanlı ordusu her tarafta zedelenmiş, şartları ağır bir ateşkes anlaşması imzalanmış. Büyük Savaş’ın uzun yılları boyunca millet yorgun ve fakir bir durumda.

Milleti ve memleketi I. Dünya Savaşı’na sürükleyenler, kendi hayatlarını kurtarma kaygısına düşerek memleketten kaçmışlar….

Ordunun elinden silâhları ve cephanesi alınmış ve alınmakta…

Birer bahane ile İtilâf donanmaları ve askerleri İstanbul’da.

Adana ili Fransızlar; Urfa, Maraş, Ayıntap (Gaziantep) İngilizler tarafından işgal edilmiş. Antalya ve Konya’da İtalyan askerî birlikleri, Merzifon ve Samsun’da İngiliz askerleri bulunuyor. Her tarafta yabancı subay ve memurlar ile özel ajanlar faaliyette.

Nihayet, 15 Mayıs 1919’da, İtilâf Devletleri’nin uygun bulması ile Yunan ordusu da İzmir’e çıkartılıyor…. ’’

Ne diyelim ?

2020 yılı Mayısının 19’uncu günü olan bugün Samsun’a çıkılıp bakıldığında ülkenin genel durumu ve görünüşü sizce o günden farklı görünüyor mu ?

101 yıl önce benim doğum günüm dediği 19 Mayıs’ta, Samsun’da “Kurtuluş Ateşi”ni yakan Mustafa Kemal paşayı ve bu kutsal ateşe bakarak ülkenin her yerinde ve her tepesinde çoban ateşleri yakan kuvayi milliyeci yurtsever halkını ve tam bağımsızlık uğruna savaşan kahraman askerlerini saygıyla anıyorum..

Ruhları şad olsun….

TANER YILDIZ

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı 1960 İstanbul

Kaynak: PeriscopeFilm Arşivi

Bir Cevap Yazın