Stockholm da güller de sıcak açıyor !

Güneş bu sabahta Stockholmlulara 26 C de günaydın dedi .

Aslında Svea ananın büyük kızı görkemli güzel Stockholm a pek yüz vermeyen Güneş efendi bu yıl başkentlilere yağışsız ve pırıl pırıl güneşli bir havada midsommar kutlaması bağışlayarak bir sürpriz yaptı.

Neredeyse iki haftadır 25 C – 30 C lerde parıl parıl parıldayarak; Stockholm un yemyeşil köşelerine eşitçe serpiştirilmiş ve kimilerinin kenarlarında küçük plajlar da olan göllerinin hafif yeşilimsi sularını erkenden ısıttı.

Bu yıl yurtdışına deniz ve güneş için tatile gitmeleri tavsiye edilmeyen Stockholmlulara de böylece evlerinde yüzme ve serinleme olanağı tanıdı ve onlara yazı erken yaşattı.

Bu arada Güneş efendinin Stockholmlular dışında, yüzlerine karşı olanca sıcaklığını sabah saatlerinde cömertçe göstermesinden bizim fakirhanenin kırmızı, beyaz ve turuncu gülleri de bol bol yararlandı. Onlar da bu yıl biraz erkence ve bir başka güzelce gonca güller açtı.

Ne diyelim ?

Uzun yıllar İsveç’te kaldığımız için İsveçlilerin ki gibi hafiften soluklaşmaya başlayan tenimizi sütlü çukulata kıvamında bronzlaştıran ve minik çim bahçemizde ve dervişe öykünen alçak gönlümüzde gonca güller açtıran Güneş efendiye teşekkür edelim.

Güneş efendinin hafta boyunca çalışan garibanları da düşünerek sırf onlar için hafta sonunda da parıl parıl parıldamaya söz verdiğini bildirelim.

Pizzacı ve aşçı arkadaşlarımızın bu hafta sonunda sıcaklıkla fırın ve ocak karşısında değil güneş karşısında karşılamalarını dileyelim !

TANER YILDIZ

Not: Gonca gülleri bu sabah yüzlerini 26 C ilk güneş pırıltıları okşarken bizim küçük fakirhane de çektim.

Bir Cevap Yazın