Koronavirüs İsveç’te en çok hangi meslekten olana bulaşıyor ?

Koronanın Stockholm da en çok ve en az hangi semtleri etkilediği belli oldu.

Koronavirüs, Stockholm da kurbanlarını öncelikle tipik göçmen semtlerinde oturanlar ve tipik göçmen mesleklerinde çalışanlar arasından seçiyor.

Expressen gazetesi Stockholm belediyesine bağlı tüm semtlerini; sadece göçmenlerin oturduğu ve “özel mağduriyet mahallesi” olarak adlandırılan en fakir getto semtleri, karışık oturulan orta halli semtleri ve sadece çok zengin beyaz İsveçlilerin oturduğu en zengin semtlerin koronavirüsten ne kadar etkilendiklerini 130 posta numarasına göre tek tek inceledi.

Rinkeby ve Tensta da 40 dan fazla Somalili koronadan hayatını kaybetti.

En fakir getto semtlerin korona verilerini itiraz etmeden veren Stockholm sağlık kurulu önce çok zengin semtlerin korona verilerini vermeyi önce red etti ama daha sonra bir daire başkanının inisiyatifiyle bu veriler de gazeteciye verildi.

Södertälje’de bir çok restoranın ve binaların sahibi olan Türkiye Süryanisi Gabriel Ataseven daha çok ortadoğulukarın oturduğu tipik bir göçnen gettosu olan Ronna semtinin Çarşısı’nda olan evinin balkonuna kocaman bir Isveç bayrağı asmış. Södertälje de oturan yüzden fazla Süryani koronadan hayatını kaybetmişti.

Buna göre korona virüs öncelikle ve en çok Stockholm’un “özel mağduriyet mahallesi” (särskilt utsatt område) olarak nitelenen ve nüfusunun neredeyse tamamı Avrupa dışından Asya ve Afrika ülkelerinden gelen müslüman ağırlıklı göçmenlerden oluşan en fakir semtleri; hem bulaşma da hem de can alma sayısında çok kötü vurduğu ortaya çıktı.

Göçmen gettosu Fittja da Kululu gurbetçiler koronadan hayatını kaybetti.

Korona yoğunluğu grafikte kırmızı ve siyah nokta olarak gösteriliyor. Göçmen gettoları yüksek sayıyı gösteren kırmızı noktalarla tamamen kaplanırken zengin beyaz semtlerde az sayıyı gösteren siyah noktalarla kaplanıyor.

Örneğin en zengin semt Djursholm da tek bir kırmızı nokta ve en yoksul semt Rinkeby de de tek bir siyah nokta bulunmuyor !

Stockholm un en yoksul nüfusunun yaşadığı ve polis kurumunca “özel mağduriyet mahallesi” olarak sınıflandırılan göçmen gettoları; Rinkeby, Tensta, Husby, Fittja, Malmvägen (Sollentuna) ve RonnaGenetaLina (Södertälje) nüfuslarına oranla hasta ölü sayıları en yüksek olan semtler çıktı.

Uzun yıllardır Rinkeby de oturan Kululu Rüştü Andıç Koronanın Stockholm daki ilk kurbanlarından oldu. Talihsiz gurbetçi 70 yaşındaydı.

Stockholm da diğer semtlere göre açık ara en çok bu getto semtlerde çoğu birkaç odalı apartman dairelerinde 8 – 10 kişi üst üste yaşayan, kimileri okuryazar bile olmayan, iyi beslenemeyen, iyi temizlenemeyen, pek çoğu bir yerden bir yere trene ve otobüsle giden göçmenler arasında covid-19 hastası ve ölüsü aşırı derecede yüksek çıktı.

Korona kurbanı Kululu gurbetçi Kubilay Kulbay doğma büyüme Fittjalıydı ve sadece 39 yaşındaydı.

Bu sosyoekonomik bağı çok güçlü olan hastalıktır. Sıkışık ev ortamında yaşayan, ve çok insanla buluşan insanlar, büyük evlerde geniş ortamda yaşayan ve evden çalışan insanlara nazaran daha fazla mağdur oluyorlardiyor ünlü devlet epidemiyoloğu Anders Tegnell.Yani dolaylı olarak bu en çok toplumun alt sınıflarını ve yoksulları vuran bir hastalıktır diyor.

Çok az sayıda oturanına korona bulaşan zengin beyaz İsveçli semti semtinde oturan zengin beyaz isveçliler Björn ve Britta semtin aba caddesi sahil yolunda (Strandvägen) de dinleniyorlar.

Stockholm’un en zengin nüfusunun yaşadığı en seçkin semtleri; Djursholm, Lidingö ve Östermalm gibi zengin beyaz İsveçlilere özel semtler de ise nüfuslarına oranla hasta ve ölü sayıları en az çıktı.

Stockholm un en zengin ve en lüks villa semti Djursholm

Bu çoğu çok odalı villaların çoğunda bir ya da iki kişinin yaşadığı “beyaz semtler” de covid-19 hastası ve ölüsü neredeyse yok denecek kadar az.

Aftonbladet gazetesinin yaptığı mesleklerarası bulaşma araştırması; Koronavirüsün en çok hizmet sektöründe çalışanlara ve ortaya çıkardı.

Taksici (bulaşma riski 4,5 kat daha fazla)

Koronavirüs en çok taksiciye bulaşıyor. Risk oranı diğerlerine göre 4,8 kat daha fazla

Buna göre koronavirüs en çok taksicilere bulaşıyor. Virüsün bir taksi şoförüne bulaşma riski diğer mesleklere göre 4,8 kat daha fazla.

İkinci sırada 4,5 kat riskle pizzacılar ve üçüncü sırada da 4,3 kat riskle otobüs ve metro sürücüleri geliyor.

Pizzacı ( bulaşma riski 4,5 kat dağa fazla)

Koronavirüsün bir pizzacıya bulaşma riski normalden 4,5 kat dağa fazla.

Çoğu pizza butikte tek başına çalışan Pizzacıların ikinci sırada gelmesinin nedeni ise çok küçük mir lokalde çalışmaları hem müşteriye servis yapmaları hem de kasada parasını almaları olarak açıklanıyor.

Otobüs şoförü bulaşma riski 4,3 kat daha fazla.

Koronavirüsün en çok bulaştığı otobüs şoförlüğü 4,3 kat saha fazla riskle üçüncü sırada geliyor.

Ne diyelim ?

Uzun lafın kısası Koronavirüs en çok Rinkeby ya da Fittja da küçük apartman dairesinde sıkışık oturan, işinde çok insanla karşılaşan ve kişisel temizlikten pek fazla hoşlanmayan taksici Naci’yi, Pizzacı Hacı’yı ve şoför Ahmet’i kendine kurban seçiyor.

Koronasız günler ve gettosuz Stockholm dileğiyle….

TANER YILDIZ

Kaynak:

https://www.expressen.se/nyheter/qs/
koderna-avslojar-har-smittas-flest/

https://www.aftonbladet.se/a/0nPoz0

Her hakkı saklıdır.

Bir Cevap Yazın