Gurbetçi de hal kalmadı !

Harç mı haraç mı ?

• Gurbetçi emekliliği fiyatı : 405 bin TL

• Dövizle tezkere satış fiyatı: 60 bin Kron

• Bir THY uçak bileti fiyatı: 11 bin kron

• Bir telefon kayıt fiyatı: 2.000 TL

• Bir Türk pasaportu fiyatı 1.200 kron

Memleketinde bulamadığı ekmeğini yad ellerde sessizce arayıp bulan ve memleketine yük olmadan gece gündüz en pis işlerde çalışan çalışkan gurbetçi….

– Esmer ten renginden, müslüman dininden ve geldiği ülke Türkiye’den dolayı çoğu zaman ayrımcılığa ve ırkçılığa maruz kalan, hakarete uğrayan, hakkını pek savunamayan ve orada hep istenmeyen yabancı kalan gariban gurbetçi…

– Gurbet elde hem kendinin hem de Türkiye’de aç kalan akrabalarının karnını doyuran hatta çocuklarını da okutan, her gittiğinde bir fukaranın bir ihtiyacını karşılayan hatta hastaneye yatak okula sıra bağışlayan, kazandığı her kuruşu Türkiye’ye yatıran yurtsever gurbetçi….

– Kendisi, gövdesi ve emeği gurbette ama gönlü, kalbi ve hisleri hep memlekette kalmış ve yıllardır öylece yarısı orda yarısı burda buçuk ve içi buruk yaşamış efkarlı gurbetçi…

Maddi ve manevi neyi varsa Türkiye’ye veren ve hala da vermeyi sürdüren bu gurbetçiye yazık değil mi ?

• Pekiyi Türkiye !

Sen bu sana her şeyini veren bu vefakar, bu fedakar, bu cefakar gurbetçine ne verdin ?

Şimdi ne veriyorsun; üzüntüden, sıkıntıdan, kahırdan, hayal kırıklığı ve gözdağı ve de korkutmaktan başka ?

Ara sıra Allah bilir ne maksatla yaptığın göstermelik cami ve mescid ziyaretlerinden başka ?

Gurbetçilerin hangi derdine derman oldun ? Hangi yarasına merhem buldun ? Hangi gurbetçinin nerede ve ne zaman yanında durdun sen Türkiye ?

• İsveç’te doğup büyümüş, boğazından Türkiye’nin tek lokma kuru ekmeği geçmemiş ve Türkiye’den tek kuruşluk hizmet görmemiş 20 yaşında ki bir gurbetçi genç, 60 bin kron nakit parayı nereden bulsun da al ben yiyemedim siz yiyin diye bir defada toptan sana versin Türkiye ?

Lütfen söyler misin Türkiye ?

Ata toprağı Türkiye’ye sadece bir pamuk ipliğiyle bağlı olan, seninle zar zor kurabildiği o çok kırılgan duygusal ve kültürel bağı korumaya çabalayan bir gençten bu 60 bin kronu ne hakla neyin karşılığında istiyorsun ve de zorla alıyorsun ? Karşılığında sen bu gence ne veriyorsun Türkiye ?

– 60 bin kron para istediğin bu gencin de senden ne istediğini ve beklentilerini hiç merak etmiyor musun Türkiye ?

– 20 yaşını doldurduğunu hemen biliyorsun, dünyanın ta bir ucunda bile olsa adresini bulabiliyorsun ve evine sarı zarflı askerlik celbini gönderiyorsun ama acaba kaç gurbetçi gencimizin hapiste yattığını da biliyor musun Türkiye ?

– 20’li yaşdaki kaç gurbetçi gencinin uyuşturucu bataklığında çaresizce çırpındığından haberin var mı Türkiye ? Kaç gencimizi uyuşturucuya kurban verdiğimizi hiç araştırdın mı, araştırttın mı Türkiye ?

• Bir gurbetçi emekçi 400 bin lira gibi bir serveti nereden bulacak da bir defada toptan sana verecek Türkiye, ayda 200 avro emekli maaşı almak için ?

• Bir zamanlar gurbetçilerden başkasının binmediği THY, 50 yıldır sırtından geçindiğin gurbetçilere 11 bin krona bilet satmaya hiç utanmıyor, arlanmıyor musun ?

Madem yerdeki gurbetçiden utanmıyorsun, gökteki Allah’tan da mı korkmuyorsun ?

Ne diyelim ?

Düşün artık gurbetçinin yakasından !

Çok eziyetini çektiği ve bir iyiliğini görmediği ama yine de karşılıksızca sevdiği memleketine yılda bir kez birkaç haftalığına borç harç gitmekten başka bir isteği olmayan gariban gurbetçinin hakkını ve alınterini yiyenlere zehir zıkkım, haram olsun !

O haram yedikçe kalınlaşan pis boğazlarınıza dursun.

TANER YILDIZ

Bir Cevap Yazın