Sardunyalar bizimle coşkuyla bayramlaştılar !

Al al pembe pembe çiçek çiçek coştular

Sardunyalar yaz aylarında balkonların ve terasların en güzel kızlarıdırlar !

İsveç’te saksı çiçeklerinden en yaygını, cüzdan yakmayanı ve popüler olanıdır.

Bugünler de her evin balkonunda ya da terasında rengarenk ve irili ufaklı çanak saksılarda özellikle kırmızının ve pembenin her tonunda yumak yumak açmış sardunyalar görebilirsiniz.

Aynı bizim aşağıda bol bol fotoğraflarını paylaştığım ön ve arka terasımızda ve tahta perde duvarlarımızda yumak yumak açtıkları gibi.

Işığı ve aydınlığı seven sardunyalar güneş altında uzun süre kalınca bunalıyor. Hafif gölgeli, dulda (rüzgarsız) yerlerde dinlenmekten hoşlanıyor.

Susuz kalmayı da çok sulanmayı da sevmiyor. Ağzı kuruyunca tomurcuklanmıyor ya da çok su içip karnı ağrıyınca küsüyor çiçek açmıyor ! Aynı bardaktan kararında suyu düzenli içip serinlemeyi seviyor.

Bence bizim bu saksı güzeli sardunyalar kendilerine fısıldanan iltifatları, dallarına özenli dokunuşları ve çiçeklerinin sevgiyle okşanmasını hiç de karşılıksız bırakmıyorlar !

Onlara benim arada sırada sürpriz yaparak ve ağzımdan bal damlatarak ettiğim baştan çıkartan ve yürek kıpırdatan yakıştırmalara ve anlamlı iltifatlara kah mis gibi kokarak kah küpe tomurcuklardan taptaze bir çiçek açarak ya da yapraklarını cilveli olarak kıpırdatarak karşılık veriyorlar !!!

Ne diyelim ?

Bize her yaz başında kasa kasa sardunya filizleri armağan etmeyi tatlı bir alışkanlık haline getiren ve bana da saksı çiçeklerini sevdiren 35 yıllık aile dostumuz Nilufer ablaya teşekkür ediyor, bu güzel çiçeklerden bir demetini ona, geriye kalanını da sizlere bayram hediyesi olarak sunuyorum.

Kabul buyrulması dileğiyle….

TANER YILDIZ

Bir Cevap Yazın