Kıymayın efendiler çocukların bahçesine !

Kulu da okul bahçesine “konak” yapıyorlar

Kulu, 70’li yıllar.

Türkiye çapında sadece 8 ilde, pilot olarak 8 yıllık ilköğretim okulu yapılması kararlaştırılıyor.

Dönemin Milli Eğitim Bakanıyla partidaş ve arkadaş olan dönemin Kulu Belediye Reisi Mehmet Yıldız bunu öğreniyor. Bakandan bu pilot okullardan birinin Kulu ilçesine yapılmasını istirham ediyor.

Bakan önce il değilsiniz olmaz diyor ama ısrar edince o zaman bir tanesini de bir ilçemizde deneyelim diyor ve belediyenin bu modern ilköğretim okuluna uygun büyüklükte bir arsa göstermesi şartıyla onay veriyor.

O yıllarda da büyüyen Kulunun üç eski mahallesine Yenimahalle ve Karşıyaka adlarında iki mahalle daha ekleniyor. Susuz ve elektriksiz olan bu iki mahalleye o yıllarda gerçekten bir lüks olan suyu ve elektriği Mehmet Yıldız götürüyor.

Şimdi de Yenimahalleye yaptırdığı Cumhurlyet ilkokulu gibi bir de Karşıyaka’ya modern bir ilkokul yaptırarak hizmetini taçlandırmak isteyen “Yıldız” lakaplı genç belediye reisi eline altın bir fırsat geçirdiğini iyi biliyor.

Geniş arsa arayışında olan “Yıldız” reis, ciddi ölüm tehdidi altında verdiği hukuk mücadelesiyle kayıtlarda hazine arazisi gözüken, ortasından kuru bir çay geçen, merkez Camikebir ve Karşıyaka mahalleleri arasında bomboş duran ve “öz” denilen 500 dönümlük (500.000 m2) büyük bir çoraklık/ yarı bataklık alanın tapusunu belediye üstüne çıkarttırıyor.

Atıl halde Kulu’nun ortasında duran bu çok büyük araziyi Kululuların ortak malı yaparak imara açıyor. Dönemi süresince de tek metrekaresini bile satmayıp, Kulu halkına miras bırakıyor !

Belediye bu arsasının Ankara-Konya yolu tarafındaki büyük bir kısmını okul için bakanlığa tahsis ederek “geniş arsa” şartını yerine getiriyor ve 1974 yılında okulun yapımına başlanıyor. Her türlü açık hava etkinliğine uygun geniş bahçeli pilot okul ”60. Yıl ilköğretim Okulu” adıyla eğitime açılıyor.

30 derslikli ve spor salonlu okulda geçen yıl 660 öğrenci 50 öğretmenden eğitim alıyor. Bu zamana kadar da binlerce öğrenci mezun oluyor.

Şimdi tek bir santim dağı, tepesi, ırmağı, çayı, ormanı, uçurumu, bataklığı ve taşlığı bulunmayan, dümdüz ve uçsuz bucaksız bir bozkır olan koca Kulu’da yer bulamıyorlar !

Bu güzel okulun etrafı büyük söğüt ağaçlarıyla çevrili o geniş bahçesine 4.600 metre kare büyüklüğünde 5 katlı kaba saba beton yığını bir TOKİ Hükümet konağı (Kaymakamlık) yapıyorlar.

Geçen hafta okul bahçesine dozerlerle dalmışlar ve çocukların oyun alanına çukurlar kazmışlar !

Kulu’nun merkez nüfusu 20 bin civarında. Kışın bu 10 bine düşüyor. 36 köyüyle birlikte toplam nüfusu 50 bin, hatta 49 bin küsur.

Bu devasa büyüklükte bir “konağa” kimin ihtiyacı var ?

Madem böyle bir ihtiyaç var başka bir yer bulamadınız mı da çocukların bahçesine kıyıyorsunuz ?

Niçin hiç bir Kululu veli ya da bir dernek buna itiraz etmiyor, dava açmıyor ?

Kulu halkının ortak malı yapılan bu 500 dönümlük “öz arazisine” ne oldu ? Hepsi satıldı bitti mi ?

Bu devasa öz arazisinde bir “Hükümet konaklık” yer kalmadı mı Allahaşkına da çocukların okul bahçesini ellerinden alıyorsunuz ?

Ne diyelim ?

Neye niyet kime kısmet diye buna derler !

Niçin biz birşeyi yıkmadan yeni bir şey yapamıyoruz ?

Niçin biz başkalarının yaptırdığını koruyamıyoruz ?

Niçin biz başkalarınca yaptırılana ilk fırsatta saldırıyoruz ve ortadan kaldırıyoruz ?

Kulu kaymakamı sayın Ali Edip Bulan bey, lütfen bu kararınızı bir daha gözden geçirir misiniz ?

TANER YILDIZ

Foto: 23 Temmuz 2020

Kaynak: Kulu Kaymakamlığı

Bir Cevap Yazın