Kulunun konağa değil fabrikaya ihtiyacı var !

Kulusan fabrikasında 60 kişi çalışıyor

Kulu, 70’li yıllar…

Bozkırın ortasındaki Kulu’da çiftçilik ve hayvancılık dışında bir geçim kaynağı yok. İşsizlikten dolayı ilçe sürekli dışarıya göç veriyor….

Topraksız Kululu genç erkeklerin pek çoğu Konyalı tefeciden borçlanarak 1965 te çalışmak için İsveç’e göç ediyorlar. Paralarını kuruşuna kadar biriktiriyorlar.

70’li yıllarda Kulu’da üst üste iki kez seçilerek göreve gelen dönemin seçilmiş genç Kulu Belediye Reisi Mehmet Yıldız ile uygar ve demokrat bir cumhuriyet bürokratı olan atanmış genç kaymakam Erol Çakır karşılıklı saygı temelinde birbirleriyle iyi anlaşıyorlar.

Gençlerini yurtdışına göç vermekte olan ve 15 yıl ilçe yapılan Kulu’da birlikte el ele hizmet veriyorlar.

İlçe de iş imkanı yaratmak için Belediye Reisi Mehmet Yıldız’ın inisiyatifiyle ve Kaymakam Erol Çakır’ın desteğiyle tam da Kulu’da iş yapacak olan ve ihtiyaç duyulan bir “Yem Fabrikası” kurma çalışması başlıyor.

Kurulacak fabrika Kululu çiftçinin arpa ve buğdayını satın alıp işleyerek fenni yem yapacak ve Kulu ile çevre köylerde hayvancılıkla uğraşan köylülere satacaktı.

Bir başka deyişle Kulu ve Kululular iki yönlü kazanacaktı. Böylece hem çiftçilik hem de hayvancılık desteklenecek hem de bir artı değer yaratılacak ve bu da kar olarak ortaklara dağıtılacaktı. Öyle de oluyor !

Kulu belediyesinin imkanları, devletin himayesi ve gurbetçilerin nakit para sermayesiyle Kulu’nun adını taşıyan ve Kulu’nun ilk sanayi tesisi olan ve Ankara yoluna cepheli 22 dönümlük bir tarlaya kurulan KULUSAN Yem 1973 yılında Kulu’ya kazandırılıyor.

Kulu belediyesi başlangıçta sanırım yüzde 40 hisseyle kurucu büyük ortak oluyor. Diğer hisselerin çoğu da İsveç’teki gurbetçilere satılıyor. Zamanla belediye hisselerinin çoğunluğu peyderbey gurbetçilere ve Kulululara satılıyor. Fabrikada halen de hissesi olan Belediye, yönetimde bir kişiyle temsil ediliyor.

Günümüzde de Kulunun tek fabrikası ünvanını taşıyan Kulusan 47 yıldır yem ve ayrıca yumurta da üretiyor.

Ortalama 60 işçi çalıştırıyor. Devlete milyonlarca lira vergi ödüyor. Ortaklarına milyonlarca lira kar dağıtıyor. Kulusan tam yarım asırdır hem ortaklarına, hem Kulu’ya hem de Türkiye’ye kazandırıyor !

Kulu Belediye Reisi Mehmet Yıldız ile Kulunun iyiliği için birlikte medenice çalışan ve yakın dost olan ve bence ilçenin bu zamana kadar gördüğü en başarılı kaymakamı olan ve Çankırı da doğan Erol Çakır önce İzmir sonra da İstanbul valisi oldu. İçişleri bakanlığı müşteşarlığı yaptı.

Kulu’da yıllarca hiç yakınmadan çarşıdaki küçük ve tek katlı kaymakamlık lojmanında kaldı.

Edebiyat öğretmeni olan eşi Mübeccel Çakır da benim lisede edebiyat öğretmenimdi !

Ne diyelim ?

Kulu bugünkü bu bollukta Kulu’ya o günkü o yoklukta Kulusan gibi fabrika yaptıran ve işsiz gençlere iş imkanı yaratan Mehmet Yıldız gibi bir Kulu belediye reisine ve Erol Çakır gibi bir Kulu kaymakamı na ihtiyaç duymaktadır.

Şimdi onların yaptırdığı modern bir okulun bahçesine yaptırılmaya başlanan 5 katlı, 4,600 metrekarelik kıca bir Hükümet konağına değil !

Resmi daireler artık her resmî işlemin e- devlet kapısı üzerinden internetten yapıldığı ve kayıtların elektronik ortamda tutulduğu bu teknoloji çağında büyük fiziki mekanlara ihtiyaç duymuyorlar.

Çok belli ki halka bilmem kaç trilyona mal olacak olan bu devasa hükümet konağına ihtiyaç duyan Kulu halkı değil, bazı betoncu müteahhitler ile çarşıdaki şimdiki hükümet konağının yerine göz dikmiş olan türedi zenginlerdir !

Kulunun yine Belediye Reisi Mehmet Yıldız döneminde 1969 da yaptırılan ve tam 50 yıldır Kulu’ya hizmet veren şimdiki Hükümet konağı belki bazı eklerle ve işlevsel iyileştirmeyle ihtiyacı daha da iyi karşılayacaktır.

Çarşıda ki bu 50 yıllık hükümet konağı da ayrıca korunacak kültür eseri statüsüne alınmalıdır.

Yeri gelmişken geçen yılı 6 milyona yakın net karla kapayan Kulusan’ı yıllardır başarıyla yöneten Yönetim Kurulu başkanı Cahit Baran’a ve verimli işleten müdürü Servet Kayhan’a bir Kululu olarak teşekkür ediyorum.

TANER YILDIZ

Fotolar: Kulu eski belediye reisi Mehmet Yıldız ve Kulu eski kaymakamı Erol Çakır (makamında ayakta !)

Kulunun konağa değil fabrikaya ihtiyacı var !” üzerine bir yorum

  1. Haşmet Özavcı

    Bugün devletin her kademede Erol Çakır gibi devlet adamlarına çok acil ihtyiacı var.Ancak devletin başındakilerin böyle bir ihtiyacı yok.Onlar sadece verdikleri her türlü emri yerine getirecek kapı kulları istiyorlar.

Bir Cevap Yazın