Kululular vefasızlık yapmazlar !

Yüzbaşı Varol caddesi Özcan Erel caddesi yapıldı

Kululular Kulu’ya iyilik yapanlara minnettarlık duyarlar

Kulu Belediyesi geçen hafta aldığı ani bir kararla 50 yıllık Yüzbaşı Varol caddesinin adını profesör Özcan Erel caddesi olarak değiştirdi.

Cadde adının böyle değiştirilmesi tartışma yarattı. Oy çokluğuyla alınan alınan karar oybirliğiyle alındı diye açıklanarak Kululular aldatıldı.

Halbuki tüm partiler Ö. Erel in adının Kulu’da başka bir caddeye verilmesine evet demiş ama CHP ve İyi partililer Yüzbaşı Varol caddesine verilmesine karşı çıkmıştı. Karar AKP’lilerin çoğunluk oyuyla alınmıştı.

Yüzbaşı Cengiz Varol 27 Mayıs 1960 darbesinden sonra KuLu’ya belediye başkanı olarak atanmış ve üç yıla yakın verimli görev yapmıştı.

Henüz 6 yıl önce ilçe olmuş Kulu’yu medeniyetle tanıştırmış, Kululuların da imece usulü katkılarıyla Kulu’nun ilk caddesini açmış, çarşıya çeşme yaptırmış, taş döşetmiş ve yol genişletmişti. Adı da kendi açtığı bir caddeye ve o caddenin başına yaptırdığı çeşmeye verilmişti.

Şimdi bu caddeye adı verilen Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi öğretim üyesi Kululu Profesör Dr. Özcan Erel 2015 yılında AKP Genel başkanı, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın elinden “Biyokimya ölçüm yöntemi geliştirdiği” gerekçesiyle Tübitak Bilim Ödülü almıştı.

Bir buluş yapmış Kululu bir biliminsanımızın hem Kulunun öğrencilerine örnek gösterilmesi hem de takdir edilmesi bakımından Kulu’da bir caddeye adının verilmesi doğru ve yerindedir.

Ancak bunun; Kuluya hizmet etmiş, emeği geçmiş bir fahri Kululunun hakkı gasp edilerek yapılması yakışıksız olmuştur.

Başka birinin hak ederek aldığı bir hakkın 50 yıl sonra elinden alınıp kendisine verilmesinden değerli profesörümüz Özcan Erel’in de rahatsızlık duyacağını ve adının kendisiyle hiçbir bağı olmayan o caddeye verilmesinin içine sinmeyeceği sanıyorum. (Kendisini başkasının hakkını yemiş gibi hissedecektir).

En iyisi abisi Şerafettin ile liseden sınıf arkadaşı olduğumuz ve öğrenciliğinden tanıştığımız sevgili Özcan Erel’in adı, örneğin Kulu’daki evlerine çıkan bir caddeye ya da baba evinin olduğu sokağa verilmesidir.

Ya da Kulunun yeni kurulan mahallelerinde çokça bulunan ve pek çoğu rakamlarla anılan yeni açılmış bir cadde veya sokağa verilmesidir.

Ne diyelim ?

Ben bu kararın asıl amacını gerçekten anlayamadım.

Şimdi bu kararla acaba Özcan Erel mi ödüllendirildi yoksa bu bahaneyle bir asker olduğu için Yüzbaşı Varol mu cezalandırıldı ? Böylece de 27 Mayıs darbesinden öç mü alındı ?

Kulu’da cadde ve sokaklara kişi adı verme konusunda temel ilke: şehitlik, ilçeye emeği geçmiş, somut hizmet vermiş, Kuluya bir eser bir dikili ağaç bırakmış olmak, Kuluyu yurtiçi ve yurtdışında tanıtmış olmak ya da insanlık yararına bir iş yapmış olmak olmalıdır. Böyle yapıldığında buna hiç kimse itiraz etmez.

Akrabalık, partizanlık, birilerine düşmanlık yapmak ya da birilerine yaranmak maksadıyla cadde ve sokak adları her önüne gelenin keyfine göre vereceği önerilerle zırt pırt değiştirilirse, Kuluya kötülük edilir. Kululular arasında kutuplaşmalar yaratılır.

Kulu’ya emeği geçmiş herkesin adı yaşatılmalıdır.

Lütfen bir şeyi yapmak için illa ki bir şeyi yıkmayalım.

Lütfen bu kararı bir daha gözden geçirelim, Kululular ahde vefa göstermediler dedirtmeyelim.

Biyokimya ölçüm buluşu yapan değerli profesörümüzü tebrik ediyorum ve adının Kulu’da bir cadde ya da sokağa verilmesini destekliyorum. ancak Yüzbaşı Varol caddesine verilmesine karşı çıkıyorum.

TANER YILDIZ

Bir Cevap Yazın