Kulu’da güzel kızlar da liseye giderdi !

KULU LİSESİ DE GÜZEL BİR LİSEYDİ !

Kululu kızlar liseyle 1969 yılında yapılan Kulu Lisesi’yle tanışmışlardı. Ondan önce sanırım Kulu’da liseye giden Kululu bir kız yoktu ama erkek çoktu !

60’lı yıllarda Ankara ve Konya erkek liseleri ile öğretmen okullarına giden onlarca Kululu delikanlı ya öğretmen oldu ya da üniversitelerde okudu; doktor, avukat, mühendis ve subay oldu.

Kulu lisesinden mezun olan kululu kızların önüne ilk defa, görücü usulüyle erkenden açılması garanti olan evlilik nasipleri yerine önceden hiçbir Kululu genç kıza nasip olmayan üniversitelerin yüksek kapıları açılmıştı.

Bunlardan biri olan ve fotoğrafta da sağ başta en doğal haliyle saf ve masum bir köylü kızı gülümsemesiyle duran ve 40 yıldır öğretmenlik yapan Hacer Didem Erdoğdu hanım bir değil tam 7 üniversite bitirdi, 8.incisinin de 3. sınıfında okuyor şimdi !

Ne diyelim ?

Ben ortaokula giderken fotoğraftaki genç kızlar aynı bahçedeki liseye giden ablalarımdı.

Sol başta duran Şenay ablanın tam ortadan iki yana taranmış kurdelalı gür saçları ile naif ve buğulu bakışları, yanındaki Saadet ablanın şıklığını taçlandıran arkadan bağlı yan kaküllü simsiyah saçları ve hepsinin de önlük altına giydikleri ütülü pantolonlarının zamanın modası İspanyol paçaları ne hoş değil mi ?

Ortadaki kravat yerine “balıkçı yaka kazaklı” öğretmen Ramazan Ceylan ise okulda sevilen, “solcu” olarak bilinen ve öğrencileri etkileyen aydın bir matematik öğretmeniydi.

Yine kendi gibi “solcu” bilinen Yetiş Can adında bir Sosyal Bilgiler ve soyadını hatırlamadığım Muharrem adında bir Fen ve Tabiat bilgisi öğretmeni ile birlikte Kulu lisesi öğrencilerini solculukla tanıştıran, gözlerini açan “üç solcu” öğretmenlerdi.

Aslında sanırım üçü de o sırada “lise hocasıydı” ama ben ortaokuldayken ara sıra vekaleten bizim de matematik, sosyal bilgiler ile fen ve tabiat bilgisi derslerimize girerlerdi.

En etkileyicileri fotoğraftaki Ramazan Ceylan idi ama üç solcu öğretmeninde ortak özelliği öğrencilerle iyi ilişki kurmaları, bilgili ve anlayışlı olmaları, saygı uyandırmaları ve güven aşılamalarıydı.

Sağcı öğretmenler ise -birkaç efendisi dışında- öğrencileri her fırsatta azarlardı ya da dayak atarlardı !

TANER YILDIZ

Kulu lisesi önü, 1970’li yıllar başı

Soldan sağa: Şenay Gölcük Sağlam, Saadet Budak, Ramazan Ceylan, Yasemin Ayhan, Hacer Didem Erdoğdu, ortada oturan ise Hacer Göker

Foto: Kulu köyü

Bir Cevap Yazın