İsveç dışişleri bakanı Ankara’da !

9 yılda bir ilk gerçekleşti

İsveç Dışişleri bakanı Ann Linde 2011’den beri İsveç ile Türkiye arasında ilk ikili Dışişleri Bakanı ziyaretini gerçekleştirmek için bugün Ankara’ya gitti.

İsveç hükümeti resmî ziyaretin amacının; ikili işbirliğini, bölgedeki gelişmeleri ve diğer güncel konuları tartışmak ve İsveç’in Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı’nın (AGİT) 2021 deki başkanlığı öncesinde bir diyalog kurmak olarak açıkladı.

Türk Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile uzun bir görüşme yapan bakan ikili ilişkileri, Suriye ve Karabağ gibi bölgesel meseleleri ve Türkiye’nin yapıcı bir rol oynayabileceği Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı’nın (AGİT) 2021 de İsveç’in üstleneceği dönem başkanlığını tartıştı.

Rusya’nın Kırım’ı ilhak etmesi ve doğu Ukrayna’daki saldırganlığı söz konusu olduğunda, çok benzer görüşlere sahip olan iki ülke özellikle Türkiye’deki insan hakları ihlali, Suriye’nin kuzeyindeki PYD yönetimi ve Kürt sorunu konularında birbirlerine ters düşüyorlar.

İsveç, hem Yunanistan’la AB dayanışması gösteriyor hem de doğu Akdeniz ve Kıbrıs meselesinin de uluslararası hukuk çerçevesinde ve taraflar arasında diyalogla çözülmesini destekliyor.

Ann Linde ikili görüşmede; “-Türkiye’de demokrasi ve insan haklarının olumsuz gelişimine dikkat çektiğini, diğer konuların yanı sıra muhalif politikacılar, gazeteciler, kadın hakları, sendikacılar, LGBTQI insanlar ve azınlıkların durumunun daha da kötüleştiğine ve AB’nin Türkiye’nin kuzeydoğu Suriye’deki askeri operasyonunu kınadığına ve Suriye’den çekilmesinde ısrarlı olduklarına işaret ettiğini” açıkladı.

Ayrıca İsveç ve AB’nin PKK yı terör örgütü olarak kabul ettiğini ancak DEAŞ la savaşan SDG / PYD yi öyle görmediklerini” vurguladı.

Bakan ayrıca gün içerisinde muhalefet temsilcileri CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu ile Meclis’te ve HDP eşbaşkanları P. Buldan ve M. Sancar ile de İsveç büyükelçiliği konutunda Türkiye ve bölgedeki gelişmeler konusundaki görüşlerini öğrenmek için bir araya geldi.

Ne diyelim ?

Ann Linde’ye laik Türkiye Cumhuriyeti’nin başkenti Ankara’ya hoşgeldiniz diyorum.

Hiç şüphe yok ki, İsveç ve Türkiye pek çok konuda görüş ayrılıklarına sahipler. Ama her zaman aynı görüşe sahip olunmasa da iki ülke arasında diyaloğun karşılıklı saygı temelinde uygarca sürdürülmesi gerekiyor.

Bana göre bu ikili görüşme de İsveç’te yaşayan onbinlerce Türk vatandaşının ve Türkiye’de sürekli yaşayan binlerce İsveçlinin her iki ülkeye yönelik sorunlarının ele alınmaması ise önemli bir eksiklik.

TANER YILDIZ

Bir Cevap Yazın