Çavuşoğlu Linde’ye çok sert çıktı !

İsveç dışişleri bakanının cevabı çok manidardı

ÇAVUŞOĞLU, LINDE’YE ÇOK SERT ÇIKTI !

– Umarım Türkiye’de herkes görüşlerini aynen sizin kadar açık ifade edebilir sayın Dışişleri Bakanı !

Türkiye’deki insan hakları ihlallerini eleştiren, Doğu Akdeniz sorununda AB olarak Güney Kıbrıs’ın ve Yunanistan’ın arkasında durduklarını söyleyen, Kuzeydoğu Suriye’de SDG/YPG’ye destek veren ve Türkiye’nin Suriye’den derhal çekilmesini İngilizce “urge” sözcüğünü kullanarak talep eden İsveçli bakan Ann Linde ile Türk bakan Çavuşoğlu arasında basın toplantısı canlı yayınında gerginlik yaşandı.

“Urge” sözcüğüne çok sinirlenen Çavuşoğlu gazetecilerin önünde ev sahipliğine pek yakışmayan ve nezaket sınırlarını zorlayan bir ton ve vurguda konuk bakanı azarlar gibi şöyle dedi;

“- ‘Urge’ kelimesi yanlış. Bu doğru bir yaklaşım değildir. ‘Call on’ diyebilirsiniz. Siz kimden aldığınız yetkiyle Türkiye’nin Suriye’den çekilmesini istiyorsunuz? Suriye’deki rejim İsveç’e ya da Avrupa Birliği’ne böyle bir yetki mi verdi?

– Neden PKK’nın bulunduğu bölgeden çekilmemizi istiyorsunuz da, DEAŞ’ın da olduğu İdlib’den çekilmemizi istemiyorsunuz?

– Siz PKK’ya YPG’ye destek veriyorsunuz, ülkenizde ofis açtırıyorsunuz. O örgüt anneleri çocuksuz, çocukları anasız babasız bırakıyor. Siz de bir annesiniz buna ne diyeceksiniz ? “

Bu sert sözler karşısında sakin duruşunu bozmayan Ann Linde, Çavuşoğlu’na ev sahipliğini diplomatça hatırlatan ve “taşı gediğine koyan” şu manidar cevabı verdi :

”- Teşekkür ederim. Ben burada misafirim. Burada böyle bir tartışmaya girmeyeceğim. Zannediyorum bütün gazeteciler anlamıştır. Dostane ve çok samimi bir görüşme yaptık.

– Umarım Türkiye’de herkes görüşlerini aynen sizin kadar açık ifade edebilir sayın Dışişleri Bakanı ! ”

Ana dili gibi İngilizce bilen önceki Stockholm büyükelçimiz Kaya Turkmen bey bir paylaşımında “Urge” kelimesini ve yaşananları şöyle açıklıyor;

“Urge kelimesi diplomaside bal gibi kullanılır. Israrla tavsiye etmek, güçlü bir şekilde istemek vs.. anlamına gelir. Çavuşoğlu’nun İngilizcesi bunu kavramaya yeterli olmayabilir.

Yabancı Devlet yetkilileriyle baş başa veya heyetler halinde görüşmelerde muhataplara tabii ki her şey söylenebilir. Ama basının karşısında bir konuk Bakana sen bana nasıl urge dersin diye çemkirmek, show amaçlıdır.

Yandaş basını ve trolleri galeyana getirmekten başka bir yararı olmaz. Olsa olsa muhteşem yalnızlığınızı pekiştirir. “

Ne diyelim ?

Usul ve üslup önemlidir. Usul esastan önce gelir.

Türkiye kimi görüşlerinde ve tezlerin de haklı olduğu halde işte böyle usul ve üslup hatalarıyla ve fevri çıkışlarıyla haksız çıkmaktadır.

Diplomasi bir sanattır. Gerçekçilik ve kadife eldivenli sertlik yanında; bilgelik, zekilik, nüktelilik, incelik, naziklik, zarafet ve nezaket de gerektirir !

TANER YILDIZ

Bir Cevap Yazın