Türkiye ye otomobil getirmede 185 gün şartı aranmayacak !

Korona salgını nedeniyle geçici olarak kaldırıldı

YURTDIŞINDAN OTOMOBİL GETİRENLERDE 185 GÜN ŞARTI 2021 DE ARANMAYACAK !

Türkiye’ye yurt dışından turistik amaçla geçici giriş yapan taşıtlar için süre kolaylığı sağlandı.

Yurt dışında yaşayan ve Türkiye’ye giriş yapan ancak Kovid-19 salgını sürecinde tekrar çıkamayanların, yurt dışına gidip taşıtlarıyla ülkeye dönmek istediklerinde karşılaştıkları “yurtdışında en az 185 gün süreyle (6 ay) kalmış olma koşulu” 2021 yılında geçici olarak uygulanmayacak.

“4458 Sayılı Gümrük Kanunu’nun Bazı Maddelerinin Uygulanması Hakkında Karar’da Değişiklik Yapılmasına Dair Karar Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Kararla, yurt dışından Türkiye’ye otomobiliyle gelen ancak Kovid-19 salgını nedeniyle uygulanan seyahat kısıtlamaları ya da bu süreci kendileri veya yakınlarının tedavisi gibi nedenlerle Türkiye’de geçirmek zorunda kalarak gümrükten çıkış yaşamayanların karşılaştıkları sorunlara çözüm bulunması amaçlandı.

Yurt dışına çıkıp tekrar otomobiliyle Türkiye’ye gireceklerin, giriş yapmak istedikleri tarihten geriye doğru 365 gün içinde en az 185 gün yurt dışında kalmış olma koşulu bulunuyor ancak salgın sürecindeki kısıtlamalar nedeniyle bu koşul sağlanamıyordu.

Karara eklenen geçici maddeyle Türkiye Gümrük Bölgesi’ne giriş yapan yurt dışında ikamet eden kişilerden Kovid-19 salgını nedeniyle çıkamayanların, çıkış yapıp 31 Aralık 2021’e kadar otomobiliyle tekrar girişlerinde, geriye doğru 365 gün içinde en az 185 gün yurt dışında bulunma koşulu aranmayacak.

Ne diyelim ?

Doğru ve yerinde bir karar !

TANER YILDIZ

Kaynak: Resmî gazete

20201014-10.pdf erişimi için tıklayın

Türkiye’ye yurtdışından özel otomobil nasıl götürülür ? :

https://taneryildiz.com/2017/05/25/yurtdisindan-turkiyeye-ozel-araba-nasil-goturulur/

Bir Cevap Yazın