İsveç Kraliyet Bale okuluna bir Türk kızı girdi !

KARYA 10 YAŞINDA EN ZORU BAŞARDI !

Çok zorlu bir sınavı kazanarak, çocuklarımıza kapalı olduğunu sandığımız seçkin bir okulun yüksek kapısının açık olduğunu gösterdi.

Adı: Karya, Soyadı: Atmaca.
Daha 10 yaşında !

İsveç’e; İngiliz filolojisi master öğrencisi annesi Münevver hanım ve tenis hocası babası Özkan bey ile birlikte 2015 yılında henüz 5,5 yaşındayken Kuzey Kıbrıs’tan geldi.

Kısa süre içinde hiç bir sorun yaşamadan İsveç toplumuyla bütünleşti. İsveç’e gelmeden önce başladığı jimnastik sporuna burada devam etti.

İsveç’te bir çocuğun en zor girebildiği seçkin bir okul olan Stockholm’daki anlı şanlı İsveç Kraliyet Bale Okulu (Kungliga Svenska Balettskolan) ilköğretim dördüncü sınıfına dört ayrı yüksek kapının dördünden de başarıyla geçerek girdi !

Bu güzel okula girebilmek için İsveç Okullar Dairesi Skolverket’in gözetiminde jüri elemesi usulüyle yapılan 4 aşamalı zorlu sınavı geçmek şart.

Kayra bu 4 aşamayı da ”ipek tüylü bir beyaz kuğu boynu” gibi kıvrılan minik bedeni yardımıyla ve alnının akıyla elenmeden tamamlayarak, 2020-2021 eğitim döneminde okula girmeyi hak edebilen sadece 17 seçkin öğrenciden biri seçildi.

Kökleri İsveç kralı 3. Gustav dönemine (1772-1792 Operans Balettelevskola) dayanan İsveç Kraliyet Bale Okulu’na 4. sınıftan başlanıyor. Klasik bale ve modern dans eğitimiyle birlikte normal ilköğretim müfredat dersleri okunuyor.

Kraliyet Bale Okulunun 4. sınıfına başlayan Karya 3 yıllık eğitiminin ardından 7. sınıfa geçmek için tekrar dört ayrı yüksek kapının dördünün de kilidini açması ve bunun içinde yeni bir 4 aşamalı zor bir sınavı daha elenmeden geçmesi gerekecek.

Stockholm da aynı zamanda Ritmik Jimnastik yapan Karya geçen Kasım da düzenlenen bir turnuvada 3. gelerek madalya kürsüsüne çıktı bile !

Ne diyelim ?

Bir toplumun saygınlığı bireylerinin bilime, kültüre ve sanata yaptığı katkıyla ölçülür.

Karya kızımızın bu inanılmaz başarısına annesi Münevver hanım ve babası Özkan bey kadar ben de çok sevindim ve onlar gibi ben de iftihar ettim !

İsveç Türk Toplumu’nun çocuklarına örnek bir rol model olan ve başarılı bir entegrasyon örneği oluşturan, müstakbel balerinimiz Karya kızımıza öncelikle beden sağlığı ve derslerinde zihin açıklığı diliyorum.

Toplumuza özgüven aşılayan ve İsveç toplumuyla bütünleşmemize örnek bir katkı sağlayan dünya tatlısı Kayra kızımızın yüzleri ve yürekleri aydın anne ve babasını kutluyor, ne mutlu onlara diyorum.

Okulda Kayra’ya başka çocuklarımızda arkadaşlık etsinler diye okula giriş ve bilgi linkini paylaşıyorum.

Bale okulu seçme sınavları ve giriş kuralları:

https://utbildningsguiden.skolverket.se/grundskolan/om-grundskoleutbildning/forberedande-dansarutbildning

Bale okulu hakkında bilgi:

https://kungligasvenskabalettskolan.stockholm.se/

TANER YILDIZ

Bir Cevap Yazın