Zurnacı Ziya ustamız 65 yaşında !

İsveç’te zurnasına doktora tezi yazdılar

Halk arasında Zurnacı Ziya olarak tanınan Ziya Aytekin, Artvin – Şavşatlı’dır. Üretken ve çok kalender bir müzisyenimiz, İsveç’te birleştirici bir ortak değerimizdir.

40 yıldır İsveç’te yaşıyor. 40 yıldır dernek etkinliklerinde, festivallerde ve düğünlerde zurna çalıyor. Askerliğini bile zurnasıyla İstanbul da Mehteran bölüğünde yapıyor.

Aynı zamanda iyi bir davulcu olan Ziya usta asıl ustalığını zurnasını konuştururken gösteriyor ayrıca mey, ney ve tulumu çok güzel çalıyor.

Ziya usta, Anadolu kalenderliğini özümsemiş aşırı alçakgönüllü kişiliği yanında davul ve zurnasıyla İsveç’te uzun yıllardır yegane birleştirici gücümüz ve ortak paydamız işlevi görüyor.

İsveçli müzik etnoloğu Dan Lundberg’in 1994 yılında Ziya ustanın zurnasıyla yaptığı müziğe dayalı olarak “Türk Halk Müziğinde Doğaçlama” üzerine 315 sayfalık bir doktora tezi yazdığını çoğumuz ilk defa duyuyor belki ama bunu İsveçlilerin çoğu biliyor !

Ne diyelim ?

İyi ki doğdun Ziya usta !

Kendiyle barışık olan Ziya usta ; Anadolunun her biri farklı kokulu ayrı bir güzel çiçeği olan ve İsveç’te yaşayan Türkiye’nin her yöresinden, her etnik kökeninden ve her dininden insanımızla dost ve barışık olan bir gönül adamıdır.

Ziya usta efsun dolu kısa zurnasından çıkardığı, o insanın ta ciğerine işleyen ve etrafa buram buram bir Anadolu kokusu yayan yanık ezgilerini, herkesin anladığı enstrümental bir ”barış türküsüne” dönüştürüyor.

Düğünlerimizde bir müzik dervişi davranışıyla; Türkleri, Kürtleri, Süryanileri, Ermenileri, Zazaları, Lazları ve Arapları, Sünnileri, Alevileri, Hristiyanları ve Yahudileri ayaklandırarak ve hepsini el ele, omuz omuza tutuşturup, hep birlikte halaya durdurarak kardeşliklerini hatırlatıyor, çaldığı kardeş ezgilerle onlara kardeşliği yaşatıyor.

İsveç’te 40 yıldır davul ve zurnasının sesine alıştığım, uzaktan duysam da hemen tanıdığım, oynak hava çalsa bile ezgisindeki o ona özgü yanıklığı sezdiğim sevgili ve çok değerli Ziya usta, doğum günün kutlu olsun !

Nefesine sağlık, kalender gönlüne huzur dolsun….

TANER YILDIZ

Bir Cevap Yazın