Selda Zeynep Çeşmeli ile gurur duyuyoruz !

Dedesi İsveç’e çalışmak için gelmişti

İsveç Bale Akademisinde güzel bir kızımız var.

İsveç’in en başarılı ve ünlü dansçıları, koreografları ve müzikal oyuncularını yetiştiren Balettakademien de (Bale Akademisi) bir genç kızımızın eğitimini başarıyla sürdürdüğünü biliyor muydunuz ?

Selma Zeynep Çeşmeli o güzel ela gözlerini Stockholm da 23 yıl önce sanatçı ailesinde açıyor.

Dedesi Kulu’nun Kozanlı kasabasından bir göçmen işçi olan Zeynep’in babası İsveç’teki medar ı iftarımız tiyatrocu ve müzisyen Fikret Çeşmeli.

Zeynoş lakabını ailesinden alan ve sanatla çok yönlü uğraşan kızımız her ne kadar ilhamını babasından alsa da onu asıl yetiştiren ve daha emeklerken onu sanata yönlendiren ve yıllarca yılmadan bilinçli emek veren annesi Hülya hanımın gururlandığı başarılı ve canlı “bir sanat eseri !”

Zeynoş aslında daha emeklemeyi bırakıp ayaklarının üstünde sanki dans eder gibi sallana sallana durmaya başlar başlamaz daha 2-3 yaşındayken annesi onu bir dans okuluna (Lasse Kühler) yazdırıyor. 4 yıllık dans eğitimi sonrasında ilköğretim okuluna başlıyor.

2007 de 10 yaşındayken 2 okulu birden kazanıyor.

Önce iki ablasının gittiği ünlü Adolf Fredriks Musiklasser müzik okuluna girmeyi, sonra da en seçmece öğrencileri elemeli zor bir sınavla 4. sınıfına alan İsveç Kraliyet Bale okuluna (Kungliga Balettskolan) ilk Türk kızı olarak girmeyi başarıyor.

Emekleme döneminden beri dans eden Zeynoş’un tercihi bale oluyor. Lise eğitimini Stockholm’un bir başka ünlü okulu olan Södra Latin’in bale ve modern dans dans bölümünde yapıyor. Şimdi de 3 yıllık bir yüksek dans okulu olan Stockholm daki Balettakademi’nin ikinci sınıfına gidiyor.

Zeynoş bu arada hiç boş durmuyor, oyunculuk eğitimi de alıyor, hem İsveç hem de Türkiye’de birçok müzikal, gösteri ve yarışmalara katılıyor.

– Henüz 13’ündeyken Stockholm’un köklü gösteri ve tiyatro salonu Göta Lejon’da İsveçli ünlü tiyatro oyuncusu Loa Falkman ve Måns Zelmerlöv ile Romeo Jülyet müzikalinde boy gösteriyor.

– 2 yıl önce Resekamraten müzikalinde oynuyor.

– 23 Nisan kutlamasında sahneye çıkıyor.

– 17 yaşındayken Türkiye’de kanal D de “X Factor” şarkı yarışmasına katılıyor.

Her yıl Gökova- Marmaris’te yapılan festivalde İngilizce şarkı söylüyor.

Ne diyelim ?

Bir toplum, bilime, sanata, spora ve kültüre yaptığı katkıyla saygınlık kazanır.

Yıllardır müziğiyle ve İsveççe oynadığı tiyatro oyunlarıyla İsveç Türk Toplumu’nun saygınlık kazanmasına çok katkıda bulunan başarılı bir entegrasyon örneği olan değerli sanatçımız Fikret Çeşmeli ile ve şimdi de başarılı performansıyla göğsümüzü kabartan ve çocuk ve gençlerimize örnek rol modellik yapan güzel balerin kızı Selma Zeynep Çeşmeli ile gurur duyuyoruz.

Her ikisinde arkasında da bir kale gibi duran ve onların başarısında büyük payı bulunan anne Hülya hanıma da çok teşekkür ediyoruz.

Ne mutlu Çeşmeli ailesine diyoruz !

Zeynoşlarımızın artarak çoğalmasını diliyoruz.

TANER YILDIZ

Video:

placeholder://

Bir Cevap Yazın