Kaya Türkmen diplomatlığı dosdoğruca anlatmış !

İsveç’te 4 yıl büyükelçiliğimizi yapmıştı

Stockholm da 2013-2017 döneminde 4 yıl görev yapan eski büyükelçimiz Kaya Turkmen, diplomatlık mesleğini bir proğramda bir güzelce anlatmış.

Kaya Türkmen, İsveç Türk Toplumu’nun tüm kesimleriyle karşılıklı saygı temelinde kolayca kurduğu sıcak ama seviyeli ve eşit mesafeli ilişkilerine yakından tanık olduğum, toplumumuzla bütünleşmiş, alçakgönüllü bir büyükelçimizdi.

Atatürk’e ve cumhuriyete özünden bağlı atadan bir “hakiki diplomat” olan, dil hakimiyeti ve temsil kabiliyetiyle göz dolduran Kaya bey, demokrat kişiliğiyle, ara sıra çok renklileşen esprileriyle ve beyefendiliğiyle dikkatimizi çekmişti.

Stockholm da görev yaptığı 4 yıl boyunca üst üste yapılan 4 ayrı Türkiye seçiminde kendisi devletin resmi, ben de halkın gönüllü temsilcisi olarak günlerce ”Seçim Komisyonu”nda çok yakın, verimli ve zorlu mesai yapma imkanı bulmuştuk.

Arlanda havaalanında Yurtdışı oyları teslimatı: CHP İst. Mv Gülay Yedekçi, Kaya Türkmen, Taner Yıldız. (2015)

1 cumhurbaşkanlığı, 1 halkoylaması, 2 genel seçim olmak üzere arka arkaya 4 kez yapılan 4 ayrı seçim sürecinde üst üste birkaç gün gece gündüz 18 saatlik mesailerle birlikte çalıştığımız büyükelçimiz; uyumlu grup çalışmasıyla, sergilediği olağanüstü performansı ve dayanıklılığıyla hepimizi şaşırtmıştı.

Ayrıca bir çok kez yaptığımız büyükelçilik ziyareti görüşmelerinde, birçok sosyal ve kültürel etkinliklikler ile toplantılarda bir arada olmuştuk.

Taner Yıldız, Kaya Türkmen, Çellist Nil Kocamangil (2017)

Türkiye Cumhuriyeti’ne en yararlı olacağı ustalık döneminde ve mesleğinin zirvesinde henüz 61 yaşındayken emekli olmaya zorlanması ve böylece çok iyi yetişmiş liyakatlı bir diplomatımızın hoyratça harcanması, bana göre “devlete karşı işlenmiş suç” niteliğinde çok büyük bir kayıp, ayrıca bir ayıptır.

Ne diyelim ?

Ben, Kaya beyin Atatürk’ün tezgahında dokunmuş “devlet adamı” kumaşından, onun ölçüleriyle kesilip biçilerek dikilmiş diplomatlık kıyafetini çok güzel taşıdığına Stockholm da şahidim !

Şimdi İstanbul da yaşayan ve bizim gözümüzde ve nezdimizde hala çok değerli bir büyükelçi olan Kaya beye soğuk Stockholm’dan tüm dostları adına sıcak selamlarımızı gönderiyoruz…

Salgın sonrasında da Stockholm’a teşriflerini bekliyoruz…

TANER YILDIZ

Kaya Türkmen diplomatlığı anlatıyor:

Foto 1: Taner Yıldız, Kaya Türkmen (2014)

Bir Cevap Yazın