Svea Ana çocuklarına göğsünü açtı !

İsveç hükümeti korona salgınına yönelik cömert ekonomik önlemler aldı.

Hükümet yaşlısına değil ama ekonomisine iyi baktı.

İsveç hükümeti yaşlılarını salgından koruyamadı ama salgında göçmenler de dahil hiçbir vatandaşını da aç ve açıkta bırakmadı.

– Küçük esnaf ve şirketlere 400 milyar kron

– Aşı yapılmasına 7 milyar

– Test yapılmasına 5,5 milyar

– Hastanelere ekstra 2 milyar

– Ambulanlara ekstra 100 milyon

– Uçak ambulanslara ekstra 50 milyon

– Hasta ve işsizlere daha kolay para verilecek !

– Aşıdan mağdur olana devlet tazminat ödeyecek !

– Kapatılan dükkanın tüm sabit gideri ödenecek !

Hükümet İsveç modeli adıyla yürüttüğü koronayla mücadelede çok başarısız oldu ve haklı olarak 10 binden fazla insanın ölümünden sorumlu tutuldu.

Ancak buna karşın hiç cimrilik yapmadan ve hiç geç kalmadan salgının ta başından beri halkın geçimini ve şirketleri koronaya karşı çok iyi koruyan ve binlerce firmayı batmaktan kurtaran cömert ekonomik önlemler aldı.

Hükümet şimdi de dışarıdan iki partinin (c ve l) desteğini alarak bu cömert önlemlerin 2021 de de artarak sürmesi için Meclis’e 2 ayrı ek bütçe tasarısı sundu.

• Hükümet, küçük esnaf ve şirketlere 300 milyar kron büyüklüğünde nakit akışı kolaylığı sağlamak için sosyal vergilerin (işveren vergisi, işçi maaşı vergi kesintisi vb) ile moms (KDV) ödemelerini 1 yıl daha ileriye erteledi.

Yani şirket maliyesine ağır yük olan bu yüksek oranlı vergileri salgın döneminde ödemeyecekler.

Şimdiye kadar 40 bin küçük esnaf ve şirkete 40 milyar kronluk vergi ertelemesi hakkı tanındı.

• Zorda kalan küçük esnaf ve şirketlere tanıdığı devlet garantili banka kredisi uygulaması kapsamında şirketlerin alacakları banka kredilerine 2021 de de kefil olmak için 100 milyar kron ayırdı. Ödenmeyen kredinin % 70 ini devlet ödeyecek !

• Küçük esnaf ve şirketlere verilen kısa dönem izni ve ciro kaybı desteklerini 2021 de de verilecek.

• Hükümet emriyle kapatılan bir işyerinin sabit giderlerinin tamamını devlet karşılayacak.

• Risk grubundakilere ve yakınlarına öden para yardımı ile hastalık parasında 180 gün eşiğinin esnetilmesi (365 güne yükseltilmesi) uygulamaları 2021 de de sürecek.

• Salgında işini kaybedenler için getirilen geçici yüksek maaş (brüt 33 bin kr) ve 3 aylık işsizlik kasası üyeliği kolaylığı 2021 de de sürecek.

• Hükümet yeni aşı alımı için Halk sağlığı kurumuna 4,5 milyar kron daha para verecek.

• Hükümet Bölge Sağlık Kurulları’na yaptıkları her doz aşı başına 275 kr (adam başına 550 kr) aşı vurma parası ödeyecek.

• Hükümet Bölge Sağlık Kurulları’na aşılama hazırlıkları için 500 milyon ve aşılama hedefine ulaşıldığı takdirde de 700 milyon kr daha verecek.

• Hükümet 2021 yılında da yaygın korona testleri (PCR ve antikor testleri) yapılması için 5,5 milyar kron daha ekstra ödenek ayırdı.

Geçen yılda 2 milyar kron ayrılan korona testleri için toplam 7,5 milyar kron harcanacak.

• Hükümet turistik paket gezisi salgından dolayı iptal olan ama parasını seyahat şirketinden geri alamayanlara, geri ödeme yapsınlar diye seyahat şirketlerine kredi verecek.

• Hükümet, bazı devlet kurumlarını korona aşısı konusunda halkı ve özellikle de aşılanma yaygınlığı az olan kesimlere yönelik bilgilendirme çalışması yapmakla özel olarak görevlendirildi.

Ne diyelim ?

Tüm bu önlemlerin altında; halkının tümüne çok çocuklu bir anne gibi yaklaşan ve efsaneye göre İsveçlinin ilk anası olan, tüm İsveçlileri doğuran, karınlarını doyuran ve onları yanındaki Aslan’la ve elindeki Kalkan’la koruyan sarışın “Svea Ana” rolü oynayan ve benim de favori bakanım olan İsveç Hazine ve Maliye Bakanı Magdelena Andersson un imzası var.

Teşekkürlerimiz göçmenler de dahil tüm İsveç halkını emziren İsveç’in modern Svea Ana’sı sarışın Magdelena’ya !

Allah Türkiye’mize de tek liyakatı damat olmak olan, kasadaki 128 milyar doları boşaltarak hazineyi hem de salgın zamanında tamtakır bırakan, istifa etmeyi bile beceremeyip istifa dilekçesini instagram’a sunan ve aylardır ortadan kaybolan bir çaylak bakan değil de işte böyle Magdelena gibi helal ekmek yiyen “işinin ehli” ve halkını düşünen “altın yürekli” olan bir Hazine ve Maliye Bakanı nasip etsin.

Amin….

TANER YILDIZ

Bir Cevap Yazın