Stockholm bir kış kartpostalına dönüştü !

Başkent nihayet kendine güzel geldi.

Noel ve yılbaşını kara kuru bir havada geçiren Stockholm, ‘ince ince yağan’ karla bu zamanlarda alışık olduğumuz beyaz tüylü örtüsüne tekrardan büründü ve özlediğimiz aslına döndü.

Sanki ilahi bir ressamın elinden çıkmış ve beyaz rengin tüm tonları kullanılmış muhteşem bir beyaz yağlıboya “kış tablosuna” hatta harikulade bir “kış kartpostalına” dönüştü.

Bir kaç gündür sakin tempoda ara sıra durarak soluklanan, incecik ve karbeyaz kristal kanatlarıyla birbirine saygılıca uçuşan, havada tutkuyla sarmaş dolaş dansettikten sonra yumuşakça yere konan ”kar kelebekleri” Stockholm’un her yanını pamuklarla kapladı.

Bununla da kalmadı.

Stockholm’un fantastik kar heykelleri, fantezisinde sınır tanımayan cesur bir heykeltraşın binbir çeşit kardan tasarımlarıyla süslenmiş bir “kış masalı şehri” duygusu uyandırdı.

Ağaçlar, çalılar ve çiçekler ince ince özenle işlenmiş, her biri diğerinden farklı biçim ve görünümde sihirli heykellere ve heykelciklere dönüşüverdiler birdenbire.

Evlerin tepesindeki bacalar, önündeki gösterişsiz tahta çitler, göl kenarları, koşu parkurları ve yeşil parklarda sağa sola serpiştirilmiş İsveç’e özgü çok sade desenli ve kullanışlı biçimli sağlam ahşap banklar, çocuk parklarındaki oyuncaklar ve salıncaklar, oto parklarda uzun süredir kalan eski arabalar, hatta dışarıda unutulan bisikletler, uçuk- kaçık usta sanatçıların harikalar diyarında sergilenmesi için yaptıkları “gerçeküstü” sanat eserleri oluverdiler aniden !

Ne diyelim ?

Stockholm’da yaşayan, kardan zevk alan ve karın keyfini çıkaran dostlar…

Sağlıcaklı ve Karlı kalın !

TANER YILDIZ

Bir Cevap Yazın