İsveç’e gelen ilk Türk aramızdan ayrılalı 5 yıl oldu…

Sabahattin Arhan’ı rahmetle anıyoruz…

İsveç’e, 1930 yılında Kayseri kökenli İstanbullu halı tüccarı babası Akif Arhan ile 2 yaşında gelen ve 2010 yılına dek Stockholm’un en seçkin caddesi Strandvägen’deki “ARHAN” mağazasını işleten saygıdeğer işadamımız Ahmet Sabahattin Arhan, tam 5 yıl önce 28 Ocak 2016 da

Stockholm da 87 yaşında hakkın rahmetine kavuşmuştu.

Doğuştan halıcı olan ”Sabah” lakaplı Sabahattin amcayı büyükelçi Kaya Turkmen in de katıldığı çok alçakgönüllü bir geleneksel cenaze töreniyle 5 yıl önce 8 Şubat’ta güneşli bir günde Stockholm’un tarihi Skogskyrkogården kabristanında babası Akif bey ve annesi Muzaffer hanımın yanında toprağa vermiştik.

Türkiye büyükelçiliğinin şimdiki seçkin binasının alınmasını sağlayan ve ömrü boyunca Türkiye ile İsveç arasında gönüllü bir bir köprü olan Sabahattin amca, İsmail Cem’in Dışişleri Bakanı olduğu dönemde, Türkiye’yi İsveç’te en iyi şekilde temsil ettiği için Türk Dişişleri Bakanlığı tarafından madalya ve takdir beratı ile ödüllendirilmişti.

Sabahattin amca bu törende “- Büyükelçilerimiz beni İsveçlilere tanıtırken, biz 3-4 yıllığına buradayız. Sabahattin Bey bizim buradaki fahri büyükelçimiz diye takdim ediyorlar” demişti.

İsveç’e Göçün 50. Yılı anma etkinliği (Şubat 2016)

Ölmeden tam 1 yıl önce de bayram namazlarında ödünç halı verdiği İsveç Türk Toplumu’nun 2015 yılı Şubatında yaptığı İsveç’e İşgücü Göçü’nün 50. Yılı anma etkinliğimize “şeref konuğumuz” olarak katılmıştı.

Onunla karşılaşan herkesin hemen farkına vardığı ve üstünde çok güzel taşıdığı örnek beyefendiliği ve centilmenliği, saygı uyandıran mütevazi kişiliği ve hayırseverliği ile bildiğimiz her gördüğümüzde hürmet ettiğimiz kıymetli büyüğümüz Sabahattin ARHAN ı ölümünün 5. yılında rahmetle anıyorum…

Ruhu şad olsun..

TANER YILDIZ

İsveç’teki ilk Türk aile – ARHAN ailesi :

https://taneryildiz.com/2016/02/09/isvecteki-ilk-turk-aile-85-yillik-arhan-ailesi/?preview=true&frame-nonce=3e2ac4e749

Bir Cevap Yazın