Kardelenler Stockholm’a baharı müjdelediler !

Zamansız açan boynu bükük çiçekler

Stockholm’a baharın gelişini müjdeleyen kardelenler; umudun, duruluğun, cesaretin, zarafetin, azmin, sabrın, inancın, saflığın ve kavuşulamayan kara sevdanın simgesidir.

Kardelen çiçeğinin aşkın ve kavuşamayışın öyküsünü yazdığını biliyor musunuz ?

Stockholm şehir merkezindeki Kungsholmen semtinde açan kardelenler. Şubat 2021.

Bir zamanlar birbirlerini delicesine seven ve aydınlık ilk bahar kırlarında özgürce sevişen iki güzel çiçek yaşarmış. Erkek olanın adı Kardelen dişinin ise Hercai Menekşe imiş.

Bütün kış havanın ısınıp sere serpe açacakları günleri iple çekiyorlarmış. Çünkü sadece o zaman görüşebiliyorlarmış. İlk baharda kavuştuklarında günler öyle çabuk geçiyormuş ki daha birbirlerine doyamadan karlı kış gelip kapıya dayanıyormuş.

Üstelik Kardelen; çiçekler güzeli hercai sevgilisini baharda açan öteki çiçeklerin görmesini hiç istemiyor, onu bütün çiçeklerden kıskanıyormuş. Bu artık böyle olmayacak diye düşünmüş ve demiş ve uzun kış boyunca bir çözüm arayarak, ne yapmaları gerektiğini bulmuş.

Bunu bahar gelince sevgilisine anlatmak için sabırsızlanmış. Bahar gelmiş ve Kardelen sevgilisi Menekşeyle buluşmuş. Planını bir bir bir güzelce anlatmış. “- Her çiçek gibi ilkbahar da değil biz ikimiz kışta karlar altından açıp başbaşa aylarca buluşacağız, böylece bu kıskançlıktan da kurtulacağız” demiş.

Fakat menekşe bu plandan biraz korkmuş. Hiç yapmadığı bir şeyi yapmasının kötü bir sonucu olabileceğini aklından geçirmiş ancak Kardelen’in ısrarına fazla dayanamamış kabul etmiş ve baharı beklemeden kışın çiçek açacağına söz vermiş.

Günler yine su gibi akıp geçmiş. Bahar gitmiş, yaz bitmiş nihayet soğuk kış günleri gelmiş. Kardelen toprak altında karın yağdığını ve ayazı hissetmiş.

Donmuş sert toprakları ve bembeyaz karları aşkın gücüyle ve sevdalısına kavuşma ümidiyle neşeyle delerek inci küpe çiçeklerini güneşe doğru uzatmış. Hemen çevresine bakınmış, gözleri menekşesini aramış ama bulamamış.

Belki açacağı günü bilemedi, belki bir önemli işi çıktı gelemedi diye kendini avutarak günlerce beklemiş, yolunu gözlemiş ama ne gelen varmış ne giden. Sevdiğinin gelmeyeceğini anlayan ve hayal kırıklığına uğrayan Kardelen olanca saflığıyla boynunu büküp kalmış.

Umutsuzluğa kapılmış, aşk acısına ve aşkına kavuşmayışına daha fazla dayanamamış ve karlar üstünde gözlerini kapamış….

O günden beri hep Kardelen kışın tek başına açmış sevdiceği hercai Menekşe ise korkularına yenik düşerek baharda açmış.

Böylece o günden beri iki ayrı mevsimde çarpan iki ayrı kalp birbirlerine asla bir daha kavuşamamış….

Ne diyelim ?

Kardelenin saflığı ifade eden beyazlığı inançla bekleyişi ve sözünden dönmeyişinin bir yansımasıdır.

Boynunun bükük olması ise sevdiğinin sözünde durmayışının ve yapayalnız kalışının bir yansımasıdır.

Kıssadan hisse gerçek hayatta kardelen ve hercai menekşe rolü oynamak isteyenlere olsun !

TANER YILDIZ

Not: Kardelen çiçeğinin İsveççe adı Snödroppar (anlamı kardamlaları)

Bir Cevap Yazın