Olof Palme mazlumların vicdanıydı…

35 yıl önce bugün Stockholm da bir güvercin vurulmuştu

‘’Bizim en önde gelen umudumuz; insanların barışa olan özlemi, onların savaşa olan nefreti ve yine onların sağduyusundan ibarettir ‘’

demişti ben İsveç’e geldikten 3 yıl sonra 1984’te..

İsveç başbakanı Olof Palme’yi bunu söyledikten iki yıl sonra 28 Şubat 1986 da eşi Lispeth ile başkent Stockholm da Svea caddesinde kolkola yürürken sırtından vurmuşlardı.

Olof Palme sadece İsveç halkının vicdanı ve başbakanı değildi. O beyaz kanatlarını dünyanın tüm toprakları ve tüm halkları üstünde coşkuyla çırpan bir barış güverciniydi.

O tüm ezilen ve sömürülenlerin ve İsveç’te yaşayan göçmenlerin, bizlerin de sağlam bir güvencesiydi.

O günü hiç unutmadım !

Federasyon yönetim kuruluna en genç üye olarak 5 gün önce yeni seçilmiş ve daha ilk toplantımızı bile yapmamıştık. O gece duymuş ve şoke olmuştum.

Böyle bir şeyin halkını refah ve barış içinde yaşatan ve dünyanın insan haklarına saygılı en demokratik ülkesinde olmasına çok şaşırmış ve sarsılmıştım.

Ertesi sabah önce olağanüstü toplanmıştık Stockholm Södra’da ki küçük lokalimizde sonra da vurulduğu yerde kendiliğinden oluşan “çiçek dağına” biz de çiçek bırakmış ve Başbakanlık binası önünde tutulan saygı nöbetine katılmıştık.

35 yıldır da her fırsatta ve çoğu zamanda Türkiye’den gelen konuklarla Olof Palme’nin vurulduğu yerin biraz ötesinde aynı caddedeki kilisenin hazinesindeki “Bir Dikili Karataş“tan ibaret olan alçakgönüllü ve sade kabrini ziyaret ediyorum.

Palme ile özdeşleşen, her fırsatta elinde ya da göğsünde çok güzel taşıdığı ve ara sıra da kokladığı sosyaldemokrat partisinin sembolü olan “Bir kırmızı goncagül” bırakıyorum.

Ne diyelim ?

Aramızdan ayrılmasının 35. yılında sevgiyle ve özlemle anıyorum….

O insancıl ve barışçıl ruhu şad olsun !

TANER YILDIZ

Okumak için lütfen linki tıklayın :

PALME – sırtından vurulan ak güvercin !

PALME – sırtından vurulan ak güvercin !

Bir Cevap Yazın