Çimen’in çilesi henüz bitmedi !

Kadına şiddete hayır

Kendi namusunu kocasından korumak zorunda kalan Çilem Doğan duruşmada kendini şöyle savundu:

“- Erkekler takım elbise giyip önüne bakınca cezası iniyor. Benim takımım, kravatım yok, annem apar topar bu tişörtü bulabilmiş.

Bir de ne yalan söyleyeyim hayatta kalmış olmanın saklayamadığım bir sevinci var içimde.

Şu adliye koridorlarında yüzüm mor şekilde çok dolaştım koruma kararları için. Başka bir seçeneğim kalmamıştı. O ölmese ben ölecektim.

O size beni pazarlamaya karar verdiğini söylemeyecekti, başka adamların koynuna beni sokma planlarını anlatmayacaktı.

Benim patlıcan fazla pişti diye, perdeler azıcık kirlendi diye, masada kırıntı kaldı diye yediğim dayakları söylemeyecekti. Kaç kere hastanelik olduğumdan bahsetmeyecekti.

Çay bahçesinde çekilmiş bir fotoğrafım var. Biraz yan gülmüşüm. Belki de o fotoğrafı gösterip namussuz karılar gibi çıkmış filan diyecekti.

Karısını başka adamlara satan o değilmiş gibi “namusumu temizledim” diyecekti.

Siz onu 3-5 yılla yargılayıp, namusu kirlendi diye mazur görüp, yandan gülüşümü tahrik sayıp bir de üzülecektiniz adama.

Oysa namus benimdir Hakim Bey !

Bir kağıda imza attık diye kimselere bırakmam.”

Çilem Doğan bu savunmasını yaptığı ve ömürboyu hapis İstemiyle yargılandığı mahkemede 15 yıl hapis cezası almış ve ardından da kefaletle serbest bırakılmıştı. Şimdi aktif bir kadın hakları savunucusu. Davanın Yargıtay süreci sürüyor.

Ne olmuştu ?

30 yaşındaki Çilem Doğan, 2013 de Adana’da 33 yaşındaki Hasan Karabulut ile evlenmiş ve bir çocukları dünyaya gelmişti. Olur olmaz bahanelerle sürekli koca dayağı yemişti.

Çilem polise gitmiş şikayet etmiş, korunma talep etmiş ama yine de hiç bir şey değişmemişti. Bundan güç alan sapık kocası da çok ileriye gitmiş ve Çilem’i pazarlamak ve fuhuşa sürüklemek için tehdit etmişti.

Çok koca çilesi çeken Çilem de kocasını 8 Temmuz 2015’te tabancayla vurup öldürerek namusunu temizlemişti !

Ne diyelim ?

Bir ülkede bir kıza “Çilem” adı verilmesi insana garip gelse de o ülkede kadının durumunun ve nasıl görüldüğünün çarpıcı bir göstergesi !

Namusunu kocasından korumak zorunda kalan Çilem’in şahsında şiddet mağduru tüm kadınlarımıza selam olsun.

Hıncını, zavallılığını ve sapıklığını savunmasız kadının ya da çocuğun narin bedeninden çıkaran yobazlara da lanet olsun !

TANER YILDIZ

#8MartDunyaEmekciKadinlarGunu

#KadinasiddeteHayir

Bir Cevap Yazın