Türkiye’ye Giriş Formu nasıl doldurulur ?

Yurtdışından Türkiye’ye gideceklere çok önemli duyuru !

TC Sağlık bakanlığı yurtdışından gelen yolcular için yeni bir “korona uygulaması” başlattı.

Türkiye ye Giriş Formu :

http://register.health.gov.tr

Türkiye’de HES kod yerine geçecek olan bu formu internet üzerinden uçağın kalkış saatinden en fazla 72 saat önce doldurmak zorundasınız.

TC Sağlık Bakanlığı 15 Mart 2021 tarihinden itibaren Türkiye’ye gidecek olan tüm yolcuların uçuşlarından önceki son 72 saat içerisinde internet üzerinden http://register.health.gov.tr adresindeki ‘Türkiye’ye Giriş Formu‘ nu doldurmak zorunda olduklarını açıkladı.

• Kimler bu Türkiye ye giriş formunu doldurmak zorundadır ?

Yurtdışından Türkiye ye kara, hava ya da deniz yoluyla giriş yapacak olan 6 yaşından büyük tüm yabancı turistler ve Türk vatandaşları bu formu uçuş saatinden 72 saat önce doldurmak zorundadır.

Yolcu bilgileriyle doldurulan Türkiye’ye giriş formu “HES Kodu” yerine geçmektedir.

Forma yazdığınız bu bilgiler ile otomatik olarak size özel bir HES Kodu oluşturulacak ve bunun sayesinde sizin ya da seyahatiniz ve konaklamanız sırasında temas ettiğiniz kişilerin Covid-19 hastası veya temaslısı çıkması durumunda sağlıkçılar size ulaşabilecektir.

Bu nedenle vereceğiniz bilgilerin doğruluğu ve güncelliği büyük önem taşımaktadır.

Türkiye formu doldurmayana ne yapıyor ?

Bu formu doldurup doldurmadığınız Türkiye sınırında ayrıca kontrol edilir ve formu doldurmamanız ya da yanıltıcı bilgi vermeniz durumunda adli ve idari ceza yaptırımıyla karşılaşabilirsiniz.

Türkiye ye giriş formu doldurmayan yabancı ülke turistlerinin Türkiye’ye girişine izin verilmez. Türk yurttaşı ya da Türk ikameti olan yabancıların girişine izin verilir ana bunlar 10 gün süreyle bir yurta yerleştirilerek zorunlu karantinaya (ev hapsi) alınır.

Uçağa binebilmek için havalanında bu formu son 72 saat içinde doldurduğunuza dair bir “kağıt çıktıyı” ya da “ekran görüntüsünü”, İngilizce yazılmış bir negatif “PCR testi” ya da “Antijen testi” sonucuyla birlikte göstermeniz gerekiyor.

Transit yolcular bu formu doldurmak zorunda değildir.

Bu form yolculardan niçin isteniyor ?

Türkiye’ye giriş formu doldurulmasının amacını bakanlık şöyle açıklıyor:

Türkiye’de kalacağınız süre boyunca Covid-19 pandemisi ile ilgili size sağlıklı bilgi aktarabilmek, sizin ve sevdiklerinizin sağlığını koruyabilmek.

• Formda hangi bilgiler isteniyor ?

• Kimlik bilgileri (ad-soyad, pasaport numarası, uyruk, telefon, e posta yaşadığınız ülke)

• Uçuş bilgileri (gidiş tarihi, havayolu şirketi, uçuş numarası, gideceğiniz yer)

• Türkiye de kalacağınız / konaklayacağınız yer. (şehir ve ilçe adı, ziyaret adresi, telefon numarası)

Türkiye’ye giriş formu:

http://register.health.gov.tr

internet adresinde yer alıyor.

Bu internet adresine tıkladığınız da karşınıza her sorusuna cevap vermek zorunda olduğunuz formun aşağıdaki 1. sayfası çıkar.

1. sayfadaki cevap kutucuklarına: adınızı ve soyadınızı, pasaport numaranızı, e posta adresinizi, Türkiye’deki telefon numaranızı, cinsiyetinizi, vatandaşlığınızı ve Türkiye’ye geliş tarihinizi yazın.

İleri tuşuna basarak aşağıdaki 2. sayfaya geçin:

2. sayfadaki cevap kutucuklarına Türkiye’deki kalacağınız ili, ilçeyi ve konaklama (ikamet) adresiniz ile Türkiye’de kullandığınız telefon numaranızı yazın.

Kırmızı renkli + Adres ekle tuşunu tıkladıktan sonra ileri tuşunu tıklayıp aşağıdaki 3. sayfaya geçin:

3. sayfadaki cevap kutucuğuna son 10 içinde ziyaret ettiğiniz ülkeleri seçerek yazın. Kırmızı renkli +Ülke Ekle tuşuna tıkladıktan sonra ilerle tuşunu tıklayıp aşağıdaki 4. sayfaya geçin:

4. sayfada yazılı olan verdiğiniz genel bilgilerinizi kontrol edin. Yanlış bilgi varsa geri tıklayarak o sayfaya giderek düzeltin. Eğer tüm bilgiler doğru ise kırmızı kaydet tuşuna tıklayarak aşağıdaki özet sayfasına geçin:

Adınıza hazırlanan ve kod numarası yazılı olan HES kodunuzu indir tuşunu tıklayarak aşağıdaki gibi indirin.

Havalanında uçağa binmeden önce sizin HES kodunuzun yazılı olduğu işte bu sayfayı göstereceksiniz !

Forma doldurduğunuz bilgilere dayanarak size özel olarak hazırlanan yukarıdaki HES kod sayfasının ekran görüntüsünü alın ve imkanınız varsa ayrıca yazdırıcıdan kağıda yazdırın. Uçağa binmeden önce işte bu sayfayı göstereceksiniz. Yine Türkiye de de bir yere girip çıkarken bu HES kodu kullanacak ve sorulduğunda bunu göstereceksiniz.

Türkiye girişte hangi korona testlerini ya da Korona belgelerini istiyor ?

Türkiye’ye girişte 6 yaşından büyük herkesin varıştan 72 saat önce PCR testi ya da 48 saat önce antijen testi yaptırması zorunludur.

Negatif bir PCR ya da antijen testi sonucu olmayan yolcular verdikleri adreste (oteller veya kendi konaklama yerleri için) 10 gün karantinada kalmak zorundalar.

Girişte Türkiye’de kalacağı belli bir yer adresi vermeyenler ise T.C.Sağlık Bakanlığınca belirlenen bir yerde (yurt vb) 10 gün zorunlu karantinada kalırlar.

Karantinanın 7. gününde, covid-19 testi yaptıracaklar. Testi negatif çıkanın karantinası kaldırılacak. sonuç alanlar. Test sonucu pozitif çıkan ise bakanlığın korona önlemleri kapsamında karantinada kalarak tedavi olacaklar.

Transit yolcuların test yaptırmasına gerek yoktur !

Kimlerin Korona testi yaptırmaya ihtiyacı yoktur ?

İki doz aşı vurulmuş olanlar (ikinci dozun üzerinden en az 14 gün geçmiş olacak) ile son 6 içinde covid -19 hastalığı atlatmış olanların test yaptırmasına ihtiyacı yoktur.

Bunlar havalanında giriş formuyla birlikte “aşı kartını” ya da “1177 den alacağı pozitif test sonucunu” göstererek uçağa binebilecekler.

Ne diyelim ?

Bu uygulama koronayla mücadeleye yönelik olduğu için hepimizin buna uyması gerekmektedir.

Aslında geçen yük Korona salgını başladığımdan beri Türkiye’ye giden yolcular bu bilgilerini uçakta elden dağıtılan Türkiye’ye giriş formunu doldurarak veriyorlardı. Yolcular artık bu formu uçağın içinde değil de yolculuktan önce internet üzerinden verecekler.

Bu nedenle artık uçağın içinde önceki gibi bir kağıt “form” dağıtılmayacak !

Türkiye ye giriş için be gerektiğini bir kez daha özetleyeyim:

• Türkiye’ye Giriş Formunu doldurmuş olmak (son 72 saat içinde)

• İngilizce yazılmış bir negatif sonuçlu PCR testi (varıştan 72 saat önce) ya da antijen testi (varıştan 48 saat önce) yaptırmış olmak.

Eğer aşını olmuş isen:

İki doz aşısını yaptırdığını ve ikinci doz aşısının üstünden en az 14 gün geçmiş olduğunu aşı kartını göstererek kanıtlamak

Eğer Korona geçirmiş isen:

Son 6 ay içinde covid-19 atlatmış olduğunu 1177 den aldığı test sonuç belgesiyle kanıtlamak.

Herkese kazasız belasız ve koronasız iyi yolculuklar diliyorum !

TANER YILDIZ

Bir Cevap Yazın