Türkiye’ye Giriş Formu nasıl doldurulur ?

Türkiye’ye uçacaklara çok önemli duyuru

TC Sağlık bakanlığı yurtdışından gelen yolcular için yeni bir “korona uygulaması” başlattı.

15 Mart 2021 Pazartesi gününden itibaren geçerli.

http://register.health.gov.tr

TC Sağlık Bakanlığı’nın aldığı yeni karara göre 15 Mart 2021 tarihinden itibaren Türkiye’ye giden 6 yaşından büyük tüm yolcuların uçuşlarından önceki son 72 saat içerisinde internet üzerinden ‘http://register.health.gov.tr’ adresindeki ‘Türkiye’ye Giriş Formu‘ nu doldurmak zorundalar.

Transit yolcular bu zorunluluktan muaf tutuldukları için kayıt yaptırmayacaklar.

THY nin de tüm yolcularına duyurduğu yeni kararda Türkiye’ye giriş formu doldurulmasının amacını bakanlık şöyle açıklıyor:

Türkiye’de kalacağınız süre boyunca Covid-19 pandemisi ile ilgili size sağlıklı bilgi aktarabilmek, sizin ve sevdiklerinizin sağlığını koruyabilmek.

Formun internet üzerinden uçağın kalkış saatinden en geç 72 saat içinde doldurulması gerekiyor.

Formu son 72 saat içinde eksiksiz doldurduğunuza dair bir kağıt çıktı ya da ekran görüntüsünün, uçağa binmeden önce İngilizce “PCR” negatif test sonucuyla birlikte gösterilmesi gerekiyor.

Doldurulan bilgiler ile otomatik olarak o kişiye özel HES Kodu oluşturulacak ve oluşturulan bu HES Kodu sayesinde sizin ya da seyahatiniz ve konaklamanız sırasında temas ettiğiniz kişilerin Covid-19 hastası veya temaslısı olması durumunda sağlıkçıların size ulaşabilmesi sağlanacak.

Bu nedenle bilgilerin doğruluğu ve güncelliği büyük önem taşıyor.

Bu formu doldurup doldurmadığınız Türkiye sınırında ayrıca kontrol edilebilir ve formu doldurmadığınız veya yanıltıcı bilgi vermeniz durumunda adli ve idari ceza yaptırımıyla karşılaşabilirsiniz. Ayrıca Türkiye’ye girişinize izin verilmeyebilir (Türk yurttaşı ya da Türk ikameti olmayan yabancılar).

Türkiye’ye giriş formu:

http://register.health.gov.tr

internet adresinde yer alıyor.

Formda hangi bilgiler isteniyor ?

• Kimlik bilgileri (ad-soyad, pasaport numarası, uyruk, telefon, e posta yaşadığınız ülke)

• Uçuş bilgileri (gidiş tarihi, havayolu şirketi, uçuş numarası, gideceğiniz yer)

• Türkiye de kalacağınız / konaklayacağınız yer. (şehir ve ilçe adı, ziyaret adresi, telefon numarası)

Bu adrese tıkladığınız da karşınıza her sorusuna cevap vermek zorunda olduğunuz bir form çıkıyor. Cevap kutucuklarına kendinizle ilgili doğru ve güncel bilgilerinizi yazıp kaydettikten sonra göndermeniz gerekiyor.

15 Nisan 2021 e kadar PCR testi yaptırmak zorunlu.

Yurtdışından Türkiye’ye gelen yolcuların girişte son 72 saat içinde alınmış İngilizce PCR negatif test sonucu (6 yaşından küçük çocukların PCR testi yaptırmasına gerek yok) olmak zorundadır.

Negatif bir PCR testi olmayan yolcuların, verdikleri adreste (oteller veya kendi konaklama yerleri için) 7 gün karantinada kalmak zorundalar.

Girişte Türkiye’de kalacağı belli bir yer adresi vermeyenler ise T.C.Sağlık Bakanlığınca belirlenen bir yerde (yurt vb) 7 gün zorunlu karantinada kalacak.

Karantinanın 7. gününde, covid-19 testi yaptıracaklar. Testi negatif çıkanın karantinası kaldırılacak. sonuç alanlar. Test sonucu pozitif çıkan ise bakanlığın korona önlemleri kapsamında karantinada kalarak tedavi olacak.

Bu önlemler 15 Nisan 2021’e kadar geçerli olacak.

Ne diyelim ?

Bu uygulama koronayla mücadele kapsamında olduğu için herkesin buna uyması ve gerektiğinde kendisine ulaşılabilmesi için Türkiye’de geçici kalacağı adresini ve telefon numarasını bakanlığa bildirmek ve kaydettirmek zorunda.

Türkiye’ye giden yolcular şimdiye kadar bu bilgileri uçakta elden dağıtılan kağıt formu doldurarak veriyorlardı ama artık bu formu uçağın içinde değil yolculuktan önce internet üzerinden verecekler.

Artık uçağın içinde önceki gibi bir kağıt “form” dağıtılmayacak !

Böylece Türkiye’ye gitmek / girmek için 5 şartı yerine getirmeniz gerekiyor !

Bunlar:

1. Türkiye’ye Giriş Formu doldurmak (son 72 saat içinde)
2. İngilizce PCR testi negatif almak
3. Uçak bileti satın almak
4. Pasaportunu yanında bulundurmak
5. Banka kartı ya da cüzdanını cebine koymak !

Kazasız belasız ve koronasız iyi yolculuklar diliyorum !

TANER YILDIZ

Bir Cevap Yazın