Norveç polisi, Norveç Başbakanı’na korona cezası kesti !

20 bin kron korona cezası ödeyecek

NORVEÇ POLİSİ NORVEÇ BAŞBAKANINA CEZA KESTİ !

Norveç polisi, Başbakanını affetmedi.

Katılmadığı kendi 60. yaş kutlaması yemeğinden ceza yedi.

Polis, Norveç’in sağcı kadın başbakanı Erna Solberg’e salgın zamanı ailesinden 14 kişiye bir lokantada 60. yaş kutlaması yemeği verdiği için 20 bin kron para cezası kesti.

Norveç polis şefi Ole B Sæverud düzenlediği basın toplantısında, soruşturmanın sonuçlandığını ve Norveç Başbakanı Erna Solberg’in kendi hükümetinin koyduğu korona kısıtlaması; “en fazla 10 kişi biraraya gelebilir” kuralını çiğnediği için 20.000 Norveç kronu para cezasına çarptırılacağını duyurdu.

Norveç çoğu bölgedi polis şefi Ole B Sæverud

Polis, yaş günü yemeğinin Norveç başbakanının kocasınca planlanmış ve Norveç başbakanının da yemeğe katılmamış olmasına rağmen yine de ceza kesilmesini ise bu dışarıda yemek yenilmesi kararını “başbakanın kocasıyla birlikte almış olmasına” ve yemeğe izin vermesine dayandırdığını açıkladı.

Polis şefi şöyle dedi;

“- Herkes yasa önünde eşittir.

Solberg, ülkenin en önde gelen seçilmiş temsilcisidir ve hükümetin aldığı salgın kısıtlama kararlarında ve duyurulmasında en ön safda yer almıştır. Bu nedenle ceza vermenin makul olduğuna inanıyoruz.”

Norveç’in sağcı kadın  başbakanı Erman Solberg 60. Yaş kutlaması yemeği kararını kocası Sindre Finnes ile birlikte almıştı.

Kendi katılmasa da bu aile yemeğiyle kısıtlama kuralını çiğnediğine pişman olduğunu daha önce açıklamış olan Norveç başbakanı Solberg ise polisin para cezası kesmesine hak verdiğini ve ödeyeceğini belirterek şöyle dedi;

“- Bu kuralın aile yemeğinde de geçerli olabileceğini kontrol etmemiştim. İki gün de bir Norveç halkının karşısına geçip salgın önlemlerini anlatan ben, bunu daha iyi bilmeliydim. “

Norveç aldığı ve titizlikle uyguladığı korona önlemleri sayesinde Avrupa da halkını salgına karşı en iyi koruyan ülke oldu. Böylece 5 milyon nüfuslu Norveç’in şimdiye kadarki toplam ölü sayısı sadece 684 kişide kaldı.

Ne diyelim ?

İşte ahlak ve ahlaklılık, işte erdem ve erdemlilik budur !

İşte kanun önünde bir başbakanla bir vatandaşın aynı ve eşit olduğu hukuk devleti budur ! İşte demokratik devlet, işte uygar devlet, işte “adalet mülkün temeli” sözünün uygulandığı tarafsız ve “hakiki devlet” budur !

İşte 100 yıl önce Atatürk”ün “kimsesizlerin kimsesi” olacak diye hayatını ortaya koyarak bir “savaş enkazı yığınından” ve sıfırdan kurduğu modern cumhuriyetinde ta 100 yıl önceden bizlere hedef gösterdiği “çağdaş uygarlık” budur !

Bir çağdaş, demokratik, uygar hukuk devleti ile bir çadır devleti ve muz cumhuriyeti arasındaki fark budur !

Böyle ahlaklı ve erdemli yöneticileri olan bir devlet hiç yıkılır mı ?

Böyle herkese eşit uygulan yasaları olan bir devlet iki de bir her seçim öncesi “beka” sorunu yaşar mı ?

Darısı Anayasasında aynı Norveç gibi “Herkes yasa önünde eşittir” yazan Türkiye’mize olsun !

Gücünü anayasadan alan medeni cesaretli “bir yiğit polisimiz” aynı vatandaşa kestiği gibi her gün Türk halkının karşısına geçip salgın önlemlerini anlatan ama sonra da binlerce kişilik cenaze törenine katılan Sağlık Bakanı’na ceza kessin !

Gücünü Türk halkından ve yasalardan alan medeni cesaretli ”bir yiğit savcımız” aynı normal vatandaşa yaptığı gibi salgın zamanı kuralları çiğneyerek kapalı salonlarda binlerce kişilik kongreler toplayan AKP Genel Başkanı ve parti Yönetim kurulu üyelerine soruşturma açsın !

Hadi sizi de görelim !

TANER YILDIZ

Bir Cevap Yazın