Kaya Türkmen Stockholm da bir rekor kırmıştı !

Üst üste 4 seçimde etkin görev yapmıştı.

• 10 Ağustos 2014 Cumhurbaşkanlığı Seçimi

• 7 Haziran 2015 Seçimi

• 1 Kasım 2015 Seçimi

• 16 Nisan 2017 Anayasa Halkoylaması

Türkiye’nin önceki Stockholm büyükelçisi Kaya Turkmen bir rekora imza atarak İsveç’te 4 yıllık görev süresinde üst üste 4 ayrı Türkiye Seçimi’ni alnının akıyla yapmıştı.

İsveç Türk Toplumu’nu yurtdışında ilk kez oy kullandıkları 2014 Cumhurbaşkanlığı seçimiyle Kista fuar alanında o tanıştırmıştı.

Bir çoğunuz gibi bana da hayatımda ilk kez 52 yaşındayken bir Türkiye seçiminde oy kullandırmıştı.

İsveç kralının Kaya Türkmen’i kabulüm

Seçim mevzuatına uygun, tarafsız ve tüm partilere eşit mesafeli olarak yapılan iki genel seçimde de, seçim komisyonunda temsilcisi bulunmayan ama İsveç’te çokça seçmeni olan HDP birinci çıkmıştı !

Kaya bey yasal bir zorunluluk olmamasına rağmen CHP olarak bizim önerimizle; seçimlerin olabildiğince demokratik ve şaibesiz geçmesi için HDP temsilcisinin de komisyon çalışmalarından bilgilendirilmesine ve oy torbaları taşınırken nezaret etmesine imkan tanımıştı.

TC Stokholm büyükelçisi Kaya Türkmen ve Taner Yıldız

Atatürk’ün manevi mirasını özümsemiş, yüksek temsil kabiliyetli örnek bir cumhuriyet büyükelçisi olan ve aynı zamanda “Stockholm Seçim Komisyonu” başkanlığı yapan Kaya Türkmen bey ile bu dört seçimin üçünde CHP’li komisyon üyesi olarak günlerce ve uzun saatlerce çalışmıştık.

Stockholm Seçim Komisyonu üyesi (CHP) Taner Yıldız oy torbalarını kontrol ediyor.

Kompleksiz ve alçakgönüllü kişiliğiyle seçimin tüm aşamalarında gerektiğinde her türden görevi üstlenmekte hiç tereddüt etmemişti.

K. Türkmen oy torbası mühürlüyor.

Dört seçimin dördünü de hep birlikte tertemizce yapmış, tertemiz oylarınızı tertemizce saklamış ve diplomatik torbalara doldurup ağzını sıkıca bağlayıp mühürleyerek Türkiye’ye yollamıştık.

K. Türkmen Arlanda da oy teslimatında. Soldan sağa: Elçilik katibi Elif Çelebican, CHP İstanbul Mv Gülay Yedekçi, Kaya Türkmen, Taner Yıldız.

Ne diyelim ?

Stockholm’da ki seçimlerin böyle tertemizce ve “vukuatsız” geçmesinde; “Stockholm Seçim Komisyonu” başkanlığını layıkıyla ve tarafsızca yapan büyükelçimiz Kaya Türkmen’in demokrat kişiliğinin, devlet ciddiyetinin ve üç kuşak geriden ailesinden gelen köklü devlet adamı terbiyesinin payı büyük.

Babası ve dedesi de diplomat olan Kaya Türkmen Eylül 2013- Kasım 2017 döneminde Stockholm büyükelçisiydi ve görev süresince hiç kimseyi dışlamadan İsveç Türk Toplumu’nun tüm kesimleriyle bütünleşmişti.

Bilgi birikimiyle, deneyimliğiyle, görgüsüyle, dil hakimiyetiyle, yüksek temsil kabiliyetiyle çok iyi yetişmiş seçkin bir diplomat olan Kaya Türkmen bey belli ki bu çağdaş niteliklerinden dolayı ne yazık ki mesleğinin en verimli dönemindeyden ve henüz 60 yaşındayken merkeze çekilince emekliliğini istemişti…

TANER YILDIZ

Bir Cevap Yazın