İsveç’in romantik yazlık kulübeleri !

İsveç mili romantizminin bir güzel simgesi

İsveç’in gösterişsiz, küçük ama kullanışlı ve kırmızı aşı boyalı ahşap yazlık barakası “Sommarstuga”, İsveç ulusal romantizminin güzel bir simgesidir.

İsveç’te tatil evi ve yazlık olarak kullanılan ve genellikle çok sade ve çok küçük birer kır evleri olan ve mutlaka gövdesi geleneksel kırmızı aşı boyasına ve kenar süslemeleri ve pencere çerçeveleri de beyaza boyanan, minikliğine rağmen içine çok şey sığdıran, girişi minik çardaklı ve kullanışlı olan ve her biri usta bir marangoz elinden çıkan, sommarstuga (yazlık kulübe) ya da “lantställe” (kır evi) olarak adlandırılan ahşap tatil evleri İsveçlilerin “ulusal romantik” ruhunu ve doğaya saygılı bağlılığını en iyi yansıtan milli kulübeleridir !

Her İsveçlinin, çoğunun tuvaleti dışarıda olan ve kuyu suyu kullanılan bu kulübelerde doğayla iç içe yaşadığı eğlenceli çocukluk anılarıyla ruhuna kazınan bu “stuga”ların çoğu kuşaktan kuşağa babadan oğula ya da anadan kıza miras kalıyor ve kolay kolay da satılmıyor.

Özellikle büyük şehirde oturanlar açık hava yaşamına olan özlemlerini fırsat bulduklarında bu kulübelerde ara tatillerde gideriyorlar.

Su kıyılarına, kayalıklara ve el değmemiş yemyeşil ormanların kuytularına kondurulan yazlık kulübeler coğrafi ve sosyal sınıf konumuna göre şehirdeki normal konut fiyatından da pahalıya alıcı buluyor.

Şimdi bazıları yaz kış kullanılabilen tatil evlerine dönüştürülen yazlık kulübeler 1970’li yıllarda toplumsal statü sembolü olarak görülüyordu.

İsveç’te 700 bin civarında irili ufaklı yazlık, kır evi, tatil evi ve yazlık kulübe bulunuyor.

Stockholm ilinde 322 ayrı kır evi beldesi 453 hektarlık bir kır alanını kaplıyor. Tüm İsveçte ise 55 bin hektarlık bir kırsal alana yayılıyor. Bu da İsveç’in kentsel alanının onda birini oluşturuyor.

İsveç halkının yüzde 55 i bir yazlık kulübede tatil yapma imkanına sahip olduğunu ve yüzde 20 si de bir yazlık kulübeye sahiplik yaptığını söylüyor.

Ne diyelim ?

İsveç’te İsveç bayrağı en çok her İsveçlinin hayalini süsleyen İsveç’e özgü kırmızı aşı boyalı yazlık kulübelerine yakışıyor !

Artık başta biz olmak üzere göçmen kökenli İsveçlilerin de bu sade kulübelerde yaz tatili yapma ve durumu iyi olanlarımızın Türkiye’ki iki katlı beton yığını yazlıkları dışında bir de İsveç’te kırmızı aşı boyalı yazlık kulübe alma zamanı !

İyi bir pazar tatili dileğiyle….

TANER YILDIZ

Bir Cevap Yazın