İsveç polis cinayetiyle sarsıldı…

İsveçte eski bir asker olan yeni mezun bir polis öldürüldü.

Dün gece 22.30 da çete çatışmalarıyla ün yapan Göteborg gettosu Biskopsgården – Hisingen semtinde mopedle devriye gezen üniformalı bir polis görevi başında kurşunlanarak öldürüldü.

Eğitimini geçen yıl bitiren ve son 1 yıldır vurulduğu Biskopsgården de semt polisi olarak görev yapan 33 yaşındaki talihsiz polis sorunlu semtte hakimiyet kavgası veren iki hasım çetenin silahlı çatışması arasında kaldı.

Tek kurşunla vurulan ve meslektaşları tarafından vurulduğu yerde kalp masajı yapılan genç polis memuru kurtarılamadı.

Bugün öğle üstü saat 12.00 da tüm İsveç çapında bayraklar yarıya indirildi ve polisin önceki ve şimdiki işverenleri olan İsveç Silahlı Kuvvetleri, Polis teşkilatıyla ortaklaşa 1 dakikalık saygı duruşu yaptılar.

Biskopsgården de meslektaşları ve semt sakinleri polisin vurulduğu yere çelenk ve çiçek bıraktılar. Siyah saçlı semt çocukları polislere çiçek buketi sundular.

Polis cinayete “özel olay” statüsü vererek geniş bir soruşturma başlattı. Polis semtteki mobese kameralarını incelemeye aldı ancak henüz hiç kimse yakalanmadı.

Sadece göçmen kökenlilerin yaşadığı Göteborg’un Biskopsgården gettosunda birbirine hasım olan ve birbirleriyle mekan, alan ve uyuşturucu ticareti için kan akıtarak çatışan, biri semtin “kuzeyine” öteki “güneyine” hakim olan iki çete grubunun suç işlemeyi meslek edinmiş polis kayıtlı 175 üyesi bulunuyor.

Bu küçücük semt iki ayrı çeteye yetmediğinden aralarında sık sık sık silahlı çatışma yaşanıyor. Cinayetler de işlenen gettoda en son Haziran da bir kişi bacağından kurşunlanmıştı.

En son bir polis cinayeti 14 yıl önce işlenmişti

İsveç te bir polis cinayeti en son 2007 yılında Nyköping de hakkında zorunlu psikolojik tedavi kararı alınan bir kişi 32 yaşındaki bir polisi öldürmüştü.

İsveç’te 1900 yılndan beri dün öldürülen de dahil son 121 yılda toplam 31 polis öldürüldü.

Ne diyelim ?

Polise sıkılan bu kurşun aslında hukuk devletine ve demokrasiye sıkılmıştır. Hiçbir şekilde kabul edilemez.

Öldürülen polisin ailesinin acısını paylaşıyor, sabır ve başsağlığı diliyorum. Toprağı bol olsun….

Bu menfur saldırıyı şiddetle kınıyor ve lanetliyorum. Bu polis cinayetinin bir an önce aydınlatılmasını ve faillerinin adalete teslim edilmesini umuyorum.

Çeteler İsveç’in üstesinden gelmekte en çok zorlandığı bir bsş belasıdır. Polisin çetelerin üstesinden gelmesinden en çok da göçmen kökenliler karlı çıkacaktır. Çünkü bu çetelerin fedaileri ve tetikçileri olarak kullanılanıldukları için çeteleşmeden ve çete çatışmalarından en çok da göçmen kökenliler zarar görmekte ve çok sayıda gençleri henüz gencecikten sokak ortalarında kurşunlanarak öldürülmektedir.

Bu semtte Türkiye kökenliler de oturmaktadır. Bu olay ve çeteler hakkında herhangi bir bilgisi olanların ve görgü tanıklarının; bildiklerini, gördüklerini ve duyduklarını hiç çekinmeden isterlerse kendi adlarını söylemeden anonim olarak polise anlatmalarını rica ediyorum.

Bir zamanlar dünya cenneti sayılan, çok güvenli olan, oyuncak tabancalarla bankaları soyulan ve soyguncuları bisikletle kaçan “sarışın İsveç”, AB ye girdikten sonra geçen 25 yılda çok değişti ya da değiştirildi !

İsveç artık belli göçmen gettolarını kurtarılmış bölge olarak kullanan ve hiç gözünü kırpmadan çoluk çocuk içinde bile kan akıtan çetelerin belini kırmak ve uyuşturucu ticaretini durdurmak için seferberlik ilan etmelidir.

İlk iş olarak da segrasyondan başlayarak bu göçmen gettolarını dağıtmalı ve her semte belli oranda göçmen kontenjanı kısıtlaması koymalıdır. İsveçlilerle göçmen kökenlileri birbirlerinden ayırmak yerine daha fazla kaynaştırmalıdır.

Aksi takdirde bugün bu gettoda polise çiçek sunan bu kara saçlı minik çocuk büyüdüğünde eline çetelerce tutuşturulan silahı belki bir başka polis memuruna doğrultacaktır !

TANER YILDIZ

Bir Cevap Yazın