Gurbetçi kümesteki yolunacak kaz mı ?

Harç mı yoksa haraç mı ödüyoruz ?

Bir gurbetçi Bağkur emekliliği fiyatı : 483 bin TL

Bir dövizle askerlik (tezkere satış) fiyatı: 43 bin TL

Bir THY uçak bileti fiyatı: 12 bin kron

Bir telefon kayıt fiyatı: 2.000 TL

Bir Türk pasaportu fiyatı 120 avro

Bir Konsoloslukta vekaletname fiyatı 180 avro

• Memleketinde bulamadığı ekmeğini yad ellerde sessizce arayıp bulan ve memleketine yük olmadan gece gündüz en pis işlerde çalışan, çalışkan gurbetçi….

• Kendisi, gövdesi ve emeği gurbette ama hüzünlü gönlü, kalbi, aklı-fikri, düşleri, hayalleri, ümitleri ve yüreği hep memlekette kalmış ve yıllardır öylece yarısı orda yarısı burda yarı buçuk ve içi buruk yaşamış efkarlı gurbetçi…

• Esmer ten renginden, müslüman dininden ve geldiği ülke Türkiye’den dolayı çoğu zaman ayrımcılığa ve ırkçılığa maruz kalan, hakarete uğrayan, hakkını pek savunamayan ve kaldığı ülkede hep istenmeyen yabancı olarak kalan gariban gurbetçi…

• Gurbet elde hem kendinin hem de Türkiye’de aç kalan akrabalarının karnını doyuran hatta ayrıca çocuklarını da okutan, sılaya her gittiğinde bir fukaranın bir ihtiyacını karşılayan, hatta hastaneye yatak, okula sıra, Diyanete fitre sadaka, Kızılay’a kan dışında ayrıca 10 lira bağışlayan, kazandığı her kuruşu Türkiye’ye yatıran yurtsever gurbetçi….

Pekiyi Türkiye !

  • Sen gurbetçinin hangi derdine derman oldun ?
  • Sen gurbetçinin hangi yarasına merhem buldun ?
  • Hangi gurbetçinin nerede ve ne zaman yanında durdun sen Türkiye ?

• Sen bu sana her şeyini veren bu vefakar, bu fedakar, bu cefakar gurbetçine şimdiye kadar ne verdin ?

– Sıkıntıdan, kahırdan, hayal kırıklığından, gözdağından, havalanında tutuklamakla ya da pasaportuna el koymakla korkutmaktan başka ?

– Ara sıra liyakatsiz memurlarınla ve sözüne güvenilmez politikacılarınla Allah bilir ne maksatla yaptığın göstermelik cami ve mescid ziyaretlerinden başka ?

Lütfen söyler misin Türkiye ?

Maddi ve manevi neyi var neyi yoksa hiç itiraz etmeden seve seve Türkiye’ye veren ve hala da vermeyi sürdüren bu gurbetçiye yazık değil mi ?

İsveç’te doğup büyümüş, boğazından Türkiye’nin tek lokma kuru ekmeği geçmemiş ve Türkiye’den tek kuruşluk hizmet görmemiş 20 yaşında ki bir gurbetçi genç, 43 bin lira nakit parayı nereden bulsun da “- al ben yiyemedim siz yiyin !” diye bir defada toptan sana ödesin Türkiye ?

– Türkiye’ye sadece bir pamuk ipliğiyle bağlı olan, seninle zar zor kurabildiği o çok kırılgan duygusal ve kültürel bağı korumaya çabalayan bir gencimizden bu 43 bin lirayı ne hakla ve neyin karşılığında istiyorsun ve de böylelikle gençlerimizi “ata yurdundan” soğutuyorsun ?

Karşılığında sen bu gence ne veriyorsun Türkiye ?

– Hiç ama hiç bir şey vermeden harç diye haraç gibi 43 bin lira “toplu para” istediğin bu gencin de senden ne istediğini ve beklentilerini hiç merak etmiyor musun Türkiye ?

– 20 yaşını doldurduğunu hemen biliyorsun, dünyanın ta bir ucunda bile olsa adresini hemen bulabiliyorsun ve evine sarı zarflı askerlik celbini gönderiyorsun, havalanında “- sen askerlik yapmamışsın” diye hemen yakasına yapışıyorsun ama acaba kaç gurbetçi gencimizin hapiste yattığını da biliyor musun Türkiye ?

– 20’li yaşlardaki kaç gurbetçi gencimizin halen uyuşturucu bataklığında çaresizce çırpındığından haberin var mı Türkiye ?

– Yad ellerde kaç gencimizi uyuşturucuya niçin kurban verdiğimizi ve askerlik çağına gelince aklınıza düşen genç vatandaşlarınızın bu sorununa karşı neler yapabileceğinizi hiç araştırdın mı, araştırttın mı Türkiye ?

Bir gurbetçi emekçi yarım milyon (483 bin) lira gibi bir serveti nereden bulacak da bir defada toptan sana verecek Türkiye ?

– Bu servet gibi para karşılığında sadece “konsoloslukta bir vekaletname çıkarmaya yeten” ayda 200 avro emekli maaşı vermen için mi ?

Eskiden gurbetçiden başkasının binmediği THY !

Sen 50 yıldır sırtından geçindiğin gurbetçilere Ankara’ya 12 bin krona “dolmuş uçak” bileti satmaya hiç utanmıyor, arlanmıyor musun ?

– Madem yerdeki gurbetçiden utanmıyorsun, gökteki Allah’tan da mı korkmuyorsun ?

Taner Yıldız

Ne diyelim ?

Sen bizden çoktan geçtin geçmesine amma biz senden bir türlü geçemiyoruz “hayırsız” Türkiye !

Düşün artık gariban gurbetçinin yakasından !

Çok eziyetini çektiği ve bir iyiliğini görmediği ama yine de karşılıksızca sevdiği memleketine yılda bir kez birkaç haftalığına borç harç gitmekten başka bir isteği olmayan gariban gurbetçinin hakkını ve alınterini yiyenlere zehir zıkkım, haram olsun !

TANER YILDIZ

Bir Cevap Yazın