İsveç’te kırlar ve kır çiçekleri herkesindir !

Herkese kır çiçekli bir günaydın

Hiç insan ya da araç sesinin duyulmadığı bir derin sessizlikte; sadece melodik “kuş cıvıltıları”, ara ara tizleşip kalınlaşan “arı vızıltıları” ve rüzgarın esiş hızına göre bir artan bir azalan “yaprak hışırtıları” eşliğinde tek başıma yaptığım bu Pazar sabahı yürüyüşümde gözüme bolca ilişen rengarenk kır çiçeklerinden özene bezene seçe seçe bir demet toplamaktan kendimi yine alamadım !

Biliyor musunuz ?

İsveç’in tüm kırları, kıyıları, kumsalları, ormanları, dağları, ırmakları ve suları herkesin gezip dolaşmasına açıktır.

İsveç’e özgü olan ve başka ülkelerde bulunmayan bu özel kamusal erişim hakkı (Allemansrätten) herkese -başkasının özel mülkiyetinde olan araziler de içinde olmak üzere (ekili tarla, bahçe ve özel arsa hariç)– doğanın tümünde izin almadan serbestçe “gezip – tozma hakkı” tanımaktadır.

Doğada gezip tozarken ayrıca benim yaptığım gibi kır çiçekleri ya da böğürtlen ve mantar toplanmasına da olanak sağlamaktadır.

Tabii ki kırıp dökmeden, başkasına rahatsızlık vermeden, -ister özel mülk isterse kamu mülkü olsun- doğayı kirletmeden ve zarar vermeden.

Bence benim çok sevdiğim Kızılderililerden sonra dünyanın en doğasever, en doğa düşkünü, doğasıyla en barışık ve doğayla en uyumlu yaşayan ve doğasına gözü gibi bakan ve koruyan halkı, İsveç halkıdır.

Bu cennet doğadan herkesin eşitçe ve serbestçe dolaşma hakkı İsveç’e ve yüksek doğa bilinçli İsveçlilere gerçekten çok yakışmaktadır…

Ne diyelim ?
Bu kır çiçeği demetiyle hepinize günaydın diyelim!

Güzel bir pazar tatili geçirmeniz dileğiyle…

TANER YILDIZ

Bir Cevap Yazın