Memleket yandı yandı yandı kül oldu !

Niçin niçin niçin askere görev verilmiyor ?

8 gündür aralıksız yanan/ yakılan Marmaris’te Bodrumda ve Manavgat’ta artık yanacak orman da kalmadı !

Akdeniz ve Ege’nin en cennet koyları, en cennet ormanları günlerdir yandı yandı yandı kül oldu ve hala yanıyor kül oluyor.

Kimin ve kimlerin yaktığı ve yaktırdığı kadar kimin ve kimlerin söndürmediği ve söndürtmediği de önemli değil midir ?

Söndürülmeyen ve söndürülmesi için müdahale edilmeyen minnacık bir yangın aynı dağın yamacından yuvarlanan küçücük bir kar topunun çığa dönüşmesi gibi rüzgarın etkisiyle birkaç saat içinde binlerce hektar ormanı cehennem alevleriyle kaplıyor.

Günlerdir yanan ormanlarıyla birlikte günlerdir içi yanan, günlerdir yüreği sızlayan Türk halkı soruyor:

Niçin ? Niçin ? Niçin ?

Niçin memleket cayır cayır yanarken ve ta Azerbaycan’dan bir manga asker ve İspanya ordusundan üniformalı askerli 2 yangın söndürme uçağı Türkiye’ye yangın söndürmeye gelirken, niçin görevi “canla başla” memleketi korumak olan anlı şanlı Türk ordusu kışlasında yan getirilip yatırılarak, eli kolu bağlanarak ve içi kan ağlayarak yangınları seyrediyor / seyrettiriliyor ?

Niçin ? Niçin ? Niçin ?

Niçin askerlerimize önceleri olduğu gibi evleri yanan orman köylüleriyle omuz omuza vererek yangınlara birlikte müdahale etme görevi verilmiyor ?

Niçin ? Niçin ? Niçin ?

Niçin kara ordusunun, Hava ve Deniz Kuvvetleri’nin; askerleri, uçakları, helikopterleri, gemileri ve yangın söndürme birlikleri ve kurtarma timleri daha ilk günden beri bu düşman yangınla savaştırılmıyor ?

Niçin ? Niçin ? Niçin ?

Niçin Afganistan’a, Katar’a ve bilmem hangi yabancı ülke toprağına gönderilen Türk askerleri Muğla’ya ve Antalya’ya, Manavgata ve Bodruma gönderilmiyor ?

Niçin ? Niçin ? Niçin ?

Memleket yangın yerine dönerken ve “düşman cehennem alevleri” memleketin en cennet ve en değerleri yerlerini acımasızca “işgal etmişken” niçin askerler kışlasında tutuluyor ?

Niçin ? Niçin ? Niçin ?

Niçin askerin yangına hemen müdahale etmesini isteyen Türk halkı adına kağıt üstünde bu görevi ya da izini vermeye yetkili olan kim ise niçin bunu vermiyor ?

Niçin ? Niçin ? Niçin ?

Yoksa Türk ordusunun Türkiye’yi işgal edeceğinden mi korkuluyor ?

Yoksa bunu fırsat bilip bize oy vermediniz diye buraların aydın, laik halkı böyle mi cezalandırılıyor ?

Ne diyelim ?

Dünyanın hiçbir yerinde böylesine sahipsiz bir ülke görülmedi.

Bu yangını çıkaran kim ya da kimler ise hepsine de lanet okuyorum !

Eğer bu yangını öç almak için PKK militanları çıkarmışsa onların da ocakları cayır cayır yansın diyor yakalanıp en ağır cezaya çarptırılmalarını istiyorum.

Eğer bu yangınları para kazanmak için rant militanları müteahhitler ve siyasiler çıkarmışsa onların da ocakları cayır cayır yansın diyor cezalandırılmalarını istiyorum.

Çıkacağı ya da yakılacağı önceden bilinen bu orman yangınlarına karşı hiçbir önlem almayan, hiçbir hazırlık yapmayan ve şimdi de Ceylan derisi koltuklu şatafatlı makam odalarında geniş ekran TV lerden korku filmi gibi orman yangınlarını seyreden “vatan haini” sorumlu yöneticiler ve siyasiler de tespit edilerek yargılanıp cezalandırılsın istiyorum.

Ama hepsinden önce ve öncelikle günlerdir canımızı yakan bu yangın her ne şekilde ve her ne pahasına olursa olsun hemen söndürülsün istiyorum.

En çok da bunu istiyorum !

TANER YILDIZ

Bir Cevap Yazın